RTÜK'ten televizyonlara yılbaşı ikazı

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

RTÜK Başkanı Zahid Akman, yeni yılda gün boyunca izlenmeyi sağlamak için SMS yoluyla verilen ödüllerin kanunlara uymadığını belirterek, kanalları yazı ile uyaracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

RTÜK Başkanı Zahid Akman, yeni yılda gün boyunca izlenmeyi sağlamak için SMS yoluyla verikleri ödüllerin kanunda belirtilen şekle uymadığını bildiren bir yazıyı televizyon kanallarına göndererek kanuyla ilgili hassasiyet rica edeceklerini bildirdi.

Zahid Akman ANKA’ya yaptığı açıklamada, televizyon kanallarının izleyici çekmek ve gün boyunca izlenmeyi sağlamak amacıyla SMS yoluyla ikramiye ve ödül dağıtmalarının kanunda belirtilen şekle uygun olmadığını söyledi.

Bu nedenle yayıncı kuruluşlara bir ön yazı göndereceklerini kaydeden Akman, kanllardan ödüllerin kanunda belirtilen maddeye uygun verilmesi hassasiyeti göstermelerini rica edeceklerini kaydetti.

RTÜK Kanun’da yer alan konuyla ilgili madde şöyle: “Bilgi iletişim telefonları yoluyla yarışma ve benzeri yöntemlere başvurulmaması ve bunların sonucunda dinleyici ve seyircilere ikramiye verilmemesi veya ikramiye verilmesine aracılık edilmemesi, lotarya yapılmaması, bilgi iletişim telefonları yoluyla yapılacak anket ve kamuoyu yoklamalarının, hazırlık aşamasından sonuçlarının ilânına kadar noter nezaretinde gerçekleştirilmesi.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious