RTÜK'ü bile güldürdüler!

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Reyting korkusu, Türkiye'nin efsane dizisi Kurtlar Vadisi'ni karalama kampanyasına dönüştü. RTÜK'ten 'Yayınlanmayan dizi nasıl sakıncalı olur' tepkisi geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Daha önce Türkiye'deki mafya gerçeğine parmak basan dizi, bu kez de terörün çirkin yüzünü masaya yatıracak.

EKRANA KİLİTLEYECEK
Polat ve arkadaşları kan üzerinde rant sağlamaya çalışanlar, yabancı mihraklar ve onların maşası haline gelen yerli işbirlikçilerle mücadele edecek... Türkiye üzerinde gözü olanların ipliğini pazara çıkaracak... Milyonlarca kişi daha önceki üç sezonda olduğu gibi yine ekranları başına kilitlenecek.

MALZEME 'ZAYIF'
Rekortmen dizinin dönüşü, rakiplerinde de paniğe neden oldu. Yaşanan reyting kaygısı gazetelerin birinci sayfalarında, 'Teke tek' köşelerde karalama kampanyasına dönüştü. Terör gerçeğiyle yüzleşmekten korkan 'azınlık'ın, RTÜK'e yaptığı şikayetler kampanyaya malzeme oldu.

'KARAR VEREMEYİZ'
RTÜK Üyesi Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, dizinin fragmanlarının yayınlanmasının ardından şikayetler aldıklarını belirterek, 'Ancak dizi gösterilmeden RTÜK konuyla ilgili bir karar veremez. Biz de izleyip göreceğiz. Dizi yayına girmeden bir şey yapmamız söz konusu değil'' diye konuştu.

Bu fragmandan kim korktu?
Türkiye, son 22 yılda 46 bin terör eylemi gerçekleştirildi
Terör nedeniyle 36.628 vatandaşımız hayatını kaybetti...
Bu kayıpların 4626'sı asker-polis
1330'u köy korucusu
448'i kamu görevlisi
5219'u da bölgede yaşayan sivil insanlardır.
Ölen vatandaşlarımızın 508'i çocuk, 519'u kadındı.
Yaklaşık 5 milyon vatandaşımız terör nedeniyle yaşadığı yerleri terk etmek zorunda kaldı.
Resmi kayıtlara göte terör eylemlerinin Türkiye'ye doğrudan maliyeti 100 milyar dolardan fazla...
Dolaylı maliyetlerle birlikte zararımız 300 milyar dolar
300 milyar dolar şu demektir;
7 tane GAP, 30 bin km otoban, 5 milyon derslik okul, 350 tane Boğaziçi Köprüsü, 75 tane Atatürk Barajı,
Bu rakam Türkiye'nin 83 yıllık sağlık gideridir.
Borçsuz-Tam bağımsız bir Türkiye!


Yaşanan paniğin nedeni bu rakamlar!
Vadi, yayınlandığı dönemde reytingleri alt-üst ediyordu. 40'ıncı bölümden 97'nci bölüme kadar 18'in üstünde ortalama reyting aldı. Her iki kişiden biri perşembe akşamları Kurtlar Vadisi izliyordu. Özetleri bile ikinci sırada yer alıyordu. Örneğin bundan tam iki yıl önce (10 Şubat 2005) reyting listesinde tablo şöyleydi:
1- Kurtlar Vadisi
21,40 (Reyting)- 46,70 (share)
2- Kurtlar Vadisi ÖZET
13,00 (Reyting)- 28,30 (Share).

İnternette karşı kampanya
Yayınlandığı dönemde milyonların sevgilisi haline gelen dizi için sanal alemde pekçok internet sitesi oluşturulmuş durumda. Bu sitelerin forumlarında da karalamaya sert tepki var. Sitelerde karşı kampanya da başlatıldı. 'Onlar 100 kişi ise biz milyonlarız' denilen kampanya metninde, 'Her gün Kurtlar Vadisi izleyicisi 100 bin kişi RTÜK'ü arasın' deniliyor...
Konusu

Polat Alemdar, kendisinden yardım isteyen bir annenin gözyaşlarına kayıtsız kalamaz. Bir evladı askerde şehit olan, diğerini dağda teröristler arasında yitiren annenin hikayesi, 30 yıllık bir yangının hikayesidir. Polat Alemdar ve arkadaşları, yine kendilerini, bu karanlık ve puslu vadinin ortasında bulur. Artık Vadi; teröre yüksek sesle 'hayır' diyenlerin buluşacağı bir yerdir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious