RTÜK'ün filtresini 152 bin kişi indirdi

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

RTÜK çocukların internet güvenliği için hazırladığı ücretsiz filtreleme programını 27-29 Mart günleri arasında 152 bin 934 kişi bilgisayarına indirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Üst kurulun internet kullanımını çocuklar için bir tehlike olmaktan çıkarmak ve çocuklara güvenli internet imkanı sunulmasında anne ve babalara destek olmak amacıyla ücretsiz filtreleme programı yerleştirdiği ''www.rtuk.org'' adresindeki internet sitesi, anne ve babaların akınına uğradı. Ücretsiz filtreleme programını bilgisayarına indirmek için siteyi 27-29 Mart günleri arasında 152 bin 934 kişi ziyaret etti.

Bu arada, RTÜK yetkilileri, ücretsiz filtreleme programı konusunda bilgi almak isteyen anne ve babalardan gün boyu telefon alıyor.

Programı nasıl kullanacağını öğrenen ebeveynlerle ücretsiz filtreleme programının gördüğü yoğun ilginin daha da artacağı tahmin ediliyor.

-''EN ETKİN DENETİM, EBEVEYN DENETİMİ''-

RTÜK Başkanı Zahid Akman, internet ortamında çocukların güvenliğinin sağlanması amacıyla siteye yerleştirilen ücretsiz filtreleme programına vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildiğini söyledi.

Ücretsiz filtreleme programının büyük bir ihtiyaca cevap verdiğini belirten Akman, ''Dileyen tüm anne babalar web sitemize uğrayarak filtreleme programını kendi bilgisayarlarına indirebilirler'' dedi.

Filtreleme programı sayesinde ailelerin internetle ilgili endişelerinin büyük ölçüde giderileceğini ifade eden Akman, ''Yine de en etkin denetimin ebeveyn denetimi olduğu unutulmamalıdır'' diye konuştu.

-PROGRAMI NASIL İNDİRECEKSİNİZ?-

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun internet sitesinde ana sayfada elinde sarı çiçekler tutan bir çocuğun elleri görülüyor.

Bu bölüme tıklandığında ''Çocuk Bölümü'' ve ''Ebeveyn Bölümü'' adlı iki başlık çıkıyor. Ebeveyn bölümündeki güvenli internet seçeneği tıklandığında ise saniyelik bir aralıklarla program ücretsiz olarak bilgisayara indirilebiliyor.

-ÇOCUKLARA GÜVENLİ İNTERNET-

İnternetle ilgili hukuki problemlerin çözümü konusunda dünyanın hemen tüm ülkeleri ortak çareler arıyor.

Türkiye dışındaki bazı ülkelerde zararlı içerik taşıyan sitelerin girişlerinde yaş uyarısı yayınlanması zorunluluğu bulunmasına karşılık, en etkili önlemin çocukların kullandıkları bilgisayara filtreleme programı yerleştirmek olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar ise uzun vadede ebeveynlerin bilinçlendirilmesinin ve onların teknik olanakları da kullanarak çocuklarını zararlı internet içeriğinden kendilerini nasıl koruyabilecekleri konusunda eğitmelerinin sağlanmasını öneriyor. Bununla birlikte filtreleme araçlarının küçük yaştaki çocuklar için ebeveyn gözetimine ek olarak kullanılabileceğine ancak ebeveyn gözetiminin yerini almaması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Filtre ve engelleyicilerin kusursuz olmadığına ve uygunsuz içeriği engellemede zaman zaman başarısız olabileceğinin göz önünde bulundurulması gerektiği de hatırlatılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious