Ruanda'da vahşet!

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Ruanda'nın vahşeti Kırılma Noktası'nda ayrıntılarıyla işlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üç ay içinde, iki milyona yakın insanın akla hayale sığmayan yöntemlerle öldürüldüğü Ruanda'daki soykırımın dehşet görüntüleri Ramazan Öztürk'ün sunumuyla ekrana geliyor. Programda Ruanda'da yaşayan Hutular, 1994'deki katliamda bir milyon Tutsi'yi neden öldürdüklerini anlattı.

KATİLLERLE AYNI TOPRAKLARDA

Serbest bırakılan 100 bin katil devlet onları besleyemediği için Gacaca Mahkemeleri önünde halktan özür dileyince serbest bırakılıyor. Ruanda'da ailesinin katiliyle aynı topraklar üzerinde yaşamak zorunda kalanlar yaşadıklarını anlatıyor. Programda aynı dili konuşan, aynı tanrıya inanan, aynı dinden olan, derilerinin rengi bile aynı olan bir halkın, sömürgeciler tarafından birbirine nasıl kırdırıldığının perde arkası irdeleniyor.

RUANDA YETKİLİLERİ ANLATIYOR

Ayrıca vahşetten kurtulanlar ve Ruanda yetkilileri 'Soykırımda hangi ülkelerin parmağı vardı? Hangi ülkeler iş işten geçtikten sonra soykırımı önlemedikleri için Ruanda'dan özür diledi? Peki, baştan beri işin içinde olan hangi ülke hâlâ özür dilemekten kaçıyor? Birleşmiş Milletler bütün dünyanın gözü önünde yaşanan soykırıma neden müdahale etmedi?' gibi soruları da cevaplandırıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious