Ruh Beden ilişkisinin cildinize etkileri

Ruh Beden ilişkisinin cildinize etkileri.7463
  • Giriş : 14.02.2009 / 08:35:00

Stres ile mücadelenin, yiyeceklerin ve çok çeşitli etkenlerin cildinizin sağlığına doğrudan etkili olduğunu unutmayın. Yani siz cildinize huzur ile güzellik verin ki o da güzelliği ile size huzur versin.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

RealAge doktorlarından Amy Wechsler'in sizlere çok pratik önerileri var. Dr. Amy, vücudumuz ve aklımızın birbiriyle etkileşimi hakkında önemli fikirlere sahip. Ona göre stres, vücudumuzu ve özellikle cildimizi sağlıksız etkiliyor. Sadece iyi hissederek ise cildimiz kendine yapabileceği en güzel bakımı yapmış oluyor. Bu önerileri uygulamaya başladıktan sonra, özellikle yüzünüzden başlamak üzere, cildinizdeki mucizevi değişimi kısa sürede görebileceksiniz.

Dr. Amy Wechsler'in önerileri şöyle:

1: Derin Nefes Egzersizleri

Vücudunuzdaki karbon dioksit ve oksijen dengesini sağlıklı ayarlamak için derin nefes egzersizlerine ihtiyaç vardır. Yavaş bir şekilde burnunuzdan aldığınız derin nefesi, yine yavaşça ağzınızdan dışarı verin. 5 defa tekrarlayacağınız bu egzersizi gün içerisinde en az 2 kere açık havada yapın.

İlginç bir nokta olarak da, yapılan araştırmalar sonucu, derin nefes alan insanların o anda başka hiçbirşeye odaklanmadıkları ortaya konmuştur. Ne işiniz, ne evdeki sorunlarınız ve de kafanızın içinde başka bir sorun yaşamıyorsunuz. Derin nefes sırasında unutulan sorunlar, egzersiz sonunda daha olumlu bakabileceğiniz bir şekilde aklınıza geliyor. Daha az stres yaşıyor ve kendinizi daha canlı hissediyorsunuz.

2: Hareketli Olun

İçinize sıkışmış olan anksiyete ve stresi dışarıya çıkarın. Günde sadece 30 dakika harcayarak yapacağınız egzersiz sayesinde ruhunuzu ve vücudunuzu birbirleriyle bütünleştirebilirsiniz.

Yürüyün, koşun, veya spor salonuna gidin. Ama bunların dışında da egzersizler var! Unutmayın, merdivenleri kullanmak bile bir egzersizdir. Gün içerisinde, işyerinde, okulda veya evinizde sadece merdivenleri kullanarak sıkı bir egzersiz yapmış olursunuz. Asansörü veya yürüyen merdivenleri hayatınızdan çıkarın. Göreceksiniz, ilk seferler yorulan vücudunuz günden güne daha dayanıklı olacak ve egzersiz, hayatınızın bir parçası haline gelecek. Hem de bir spor salonuna yazılmadan!

Vücudunuzun hareketi sayesinde cildimiz ve hücrelerine daha fazla besleyici madde hareketi sağlarız. Ciğer kapasitesiniz yükselir, böylece içinize daha fazla oksijen çekebilirsiniz. Daha fazla oksijen sayesinde stresiniz azalır ve cildiniz daha canlı bir hale gelir.

3: Onları Yemeyin, Yenin!

Elbette sizlere bugüne kadar nelerin yararlı ve nelerin zararlı olduğunu defalarca söyledik. Çok yağlı veya çok şekerli yiyeceklerden kaçının. Bunların yerine protein değeri daha yüksek olan yiyecekleri tercih edin. Yağsız et tercih edin, özellikle balık, tavuk eti, ve yararlı yağlar içeren badem tüketin.

Özellikle sabahları, protein değeri yüksek bir kahvaltı yapmayı unutmayın. Proteinler, enerji verir. Çok basittir. Vücudumuzun sağlıklı kan şekeri dengesini korur, insulin gibi bazı hormonları kontrol eder, sınırda tutar.

4: İyiye Odaklanın

Bazı dertlerin düşünmekle geçmeyeceğini biliyoruz. Fakat onları düşünerek de geçmiyorlar, üstelik zarar görüyoruz. Küçük bir defter alın, gün sonunda, o gün sizi iyi hissettiren olayları, düşünceleri madde madde yazın. Hem sonrasında bakmak için güzel bir kaynağınız olacak, hem de bunları yazarken kendinizi çok huzurlu hissederek rahat bir uykuya hazırlanacaksınız.

Stresiniz azalacak. Böylelikle daha canlı hissedeceksiniz. Bu sizin cildinize de yansıyacak, şaşırmayın!

5: Uyku, ücretsizdir.

Basit, doğal ve kozmetik ürünlerinden çok daha yararlı bir cilt koruyucusudur. Size yetecek uykuyu ise sadece siz anlayabilirsiniz. Bunu anlayabilmek için alkol almadan uykuya dalın. Hayatınızı sağlıklı bir düzene sokmaya başladıkça, size yetecek olan uyku süresi, kendiliğinden oluşacak, ve yatma saatleriniz değişse bile o uyku süresini aldığınız ölçüde kendinizi iyi hissedeceksiniz.

6: Biraz Mola

Birçoğumuz için hayat o kadar hızlı ilerle ve karmaşık bir takvime sahiptir ki, bazen gerçekten onca şey arasında aslında hiçbir şey yapmadığımızı sanırız.

Bazen ajandasız, beklentisiz ve plansız kaçışların çok güzel bir etkisi olabilir. Bu kimi zaman 20-30 dakikalık bir park kaçamağı, bazen ise 1 haftalık bir tatil olabilir. Tüm stres gider, beynin canlanması vücuda etki eder. Cildinizdeki değişimi hissedeceksiniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*