Ruh halini söyle, resmini çizeyim

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

İngiliz ve Amerikalı bilim adamları, kişilerin kızgın, sinirli, neşeli gibi ruh hallerini anlayarak bunu dijital ortamda resme dönüştüren yeni bir teknoloji geliştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kızgın yüzler, karanlık ve koyu renklerin yoğun olduğu ve sert fırça darbelerinin kullanıldığı bir resmi sonuç veriyor. Mutlu bir insan yüzü ise canlı renklerin ve gölgelerin, aynı zamanda zarif çizimlerin olduğu bir resme yansıyor.

BBC'nin haberine göre bu teknolojiyi geliştiren takım elemanları, sanat düşkünleri için yeni bir enteraktif saha geliştirmiş olmayı umuyor. BATH ve Boston Üniversiteleri tarafından geliştirilen bu teknoloji, herhangi bir dijital fotoğrafın da bir resme (tabloya) benzemesini sağlıyor. Bu teknoloji ise şöyle çalışıyor: Bilgisayarın üzerine yerleştirilen bir web cam, karşısına oturan kişinin yüzünü algılayarak fotoğrafını çekiyor. Çekilen bu fotoğrafı, ağız kıvrımları, kaş ve alnının buruşukluğu ve gözlerinin açıklığı gibi bazı değerlere göre inceleyen bilgisayar programı, kişinin o anki duygusal halini belirliyor. Ardından da kişinin ruh halini en iyi gösteren dijital olarak çizilmiş yağlı boya şeklindeki resim ortaya çıkıyor.

Son olarak Fransa'nın Annecy bölgesinde Fotogerçekçi Olmayan Animasyonlar ve Üretimi adlı konferansta sunumu yapılan teknolojiyi geliştiren araştırma grubundaki Bath Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Departmanı uzmanlarından Dr. John Collomosse, duygusal hallere ne tür varyasyonlarla cevap verileceğini belirlemek için "resim psikolojisi" çalıştıklarını belirtiyor. Buna göre, çekilen resim kullanılan fırçanın incelik ve kalınlık gibi durumlarını, arka planı ve resmedilen objenin renklerini değiştirebiliyor. Collomosse, bu tür bir işe resimlerden ve videolardan, sentetik bir sanat eseri üretmek amacıyla başladıklarını belirtiyor. Dr. Collomosse, herhangi bir sanat eserinin ortaya çıkarılması için belirlenmesi gereken birçok parametre olduğunu; ancak bu şekilde kişinin sadece yüz ifadelerini değiştirerek parametreleri değiştirebileceğini söylüyor. Collomosse "Bana göre çok heyecan verici bir alan. Dijital fotoğrafçılık neredeyse taklit edildi. Şimdi dijital fotoğrafları değiştirildiği ve yönetildiği yeni yeni oluşmakta olan bir saha var." diye konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious