Ruhban okulu için flaş açıklama geldi

Ruhban okulu için flaş açıklama geldi.26707
  • Giriş : 10.07.2009 / 13:20:00
  • Güncelleme : 10.07.2009 / 12:59:52

Rus patriği'nin ziyaretiyle yeniden tartışılan ruhban okuluyla ilgili bir açıklama da YÖK'ten geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rus Patriği'nin ziyaretiyle yeniden gündeme gelen ruhban okulu konusunda bir flaş açıklama da YÖK Başkanı Yusuf ziya Özcan'dan geldi.

YÖK Başkanı Özcan, "Bizce açılabilir. Olumlu bakıyoruz" dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması konusunda kendilerinden şu ana kadar bir çalışma yapılmasının istenmediğini belirterek, ''Bizce açılabilir. Biz olumlu bakıyoruz'' dedi.

Özcan, YÖK Genel kurulu toplantısında ''Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasına ilişkin bir çalışma yapılıp yapılmadığı''nın sorulması üzerine, ''Bize hiçbir şey gelmedi. Gelsin karar veririz'' dedi. Bir gazetecinin, ''Milli Eğitim Bakanlığı'nın bazı önerileri var. Örneğin, meslek okulu olması tartışılıyor'' sözleri üzerine Özcan, ''Bize yüksek okul olarak gelirse, ancak öyle ilgilenebiliriz. Öyle bir teklif de gelmedi'' diye konuştu.

''Sizin görüşünüz nedir? Açılabilir mi?'' sorusuna da Özcan, ''Bizce açılabilir. Biz olumlu bakıyoruz'' karşılığını verdi.

''Üniversitelerde ikinci öğretimde öğrencilerinden alınacak harç miktarlarının bazı programlarda yüzde 100 ve üzerindeki oranlarda artırılması önerisinin tepki çektiği'' dile getirilerek, ''İkinci öğretim ücretlerini indirmeyi düşünüyor musunuz?'' sorusu üzerine de Özcan, örgün öğretim programlarının ücretlerine sadece yüzde 8 zam yaptıklarını, bunun da enflasyon dikkate alınarak belirlendiğini ifade etti.

Özcan, ''İkinci öğretim ücretlerini de biz artırmıyoruz. Üniversitelerden gelen taleplere onay veriyoruz. Bizimle hiç bir alakası yok'' şeklinde konuştu.

''Üniversitelerden gelen teklifleri siz düşürebiliyor musunuz?'' sorusuna da Özcan, ''Düşürebiliriz, yükseltebiliriz de... Ama hiçbir şey yapmadık bugüne kadar. Gelen tekliflere aynen onay veriyoruz'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*