Ruhban Okulu laikliğe aykırı

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Yunanistan'ın dayattığı ve Türkiye ile AB arasında sorun teşkil eden Heybeliada Ruhban Okulu konusunda Dışişleri Bakanı Gül, son noktayı koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül "Ruhban Okulu’nun dini eğitim vermesi Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na ve laiklik ilkesine aykırı" dedi.

YUNANİSTAN Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani, Sofya’daki NATO toplantısı sırasında görüştüğü Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’den Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması konusunda olumlu yanıt alamadı.

Edinilen bilgiye göre Bakoyani, görüşmede Türkiye’nin AB müzakere sürecinde dini özgürlüklerle ilgili daha ileri adımlar atması gerektiğini, bu çerçevede Heybeliada Ruhban Okulu’nun da açılmasının önemine değindi.

Gül, Türkiye’de dini özgürlük konusunda hiçbir sıkıntının olmadığını azınlıkların dini inançlarını özgürce ve hiçbir baskı altında kalmadan yerine getirdiklerine söyledi.

LAİKLİĞE AYKIRI

Ruhban Okulu’nun dini eğitim vermesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na ve laiklik ilkesine aykırı olduğunu belirten Gül, Türkiye’de dini eğitimin sadece Tevhid-i Tedrisat ve Anayasa’ya uygun şekilde mümkün olduğunu vurguladı.

Gül, Ruhban Okulu’nun İstanbul Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyete geçmesini önerdiklerini, ancak bunu da Patrikhane’nin kabul etmediği bilgisini Bakoyani’ye hatırlattı.

35 YILDIR KAPALI

Heybeliada Ruhban Okulu’nun kapatılmasına 12 Ocak 1971 tarihinde karar verildi. Okulun varlığını sürdürebilmesinin ancak Türk üniversitelerinden birisine veya bir ilahiyat fakültesine bağlanarak mümkün olabileceği belirtildi. Ancak Türk Hükümeti ile Patrikhane arasında konuya ilişkin yapılan görüşmelerden sonuç alınamadı.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious