Ruhsatlı silah çözüm mü?

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Maganda kurşunlarına verilen cezalar artırılacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kapıcılık yaptığı apartmanın önünde duran Berat, az sonra başına isabet edecek 'maganda' kurşunundan habersiz, yüzünü sonbahar güneşine vermişti. Bir anda acıyla yere yığıldığında, Türkiye'de her yıl istatistiklere giren yüzlerce maganda kurbanından biri olmuştu. 21 yaşındaki genç ekimden beri ölümle pençeleşirken, annesi dün Meclis'te, 'maganda'nın bırakılmış olmasına isyan ediyordu. Milletvekilleri ise aynı saatlerde, yıllardır Türkiye'nin canını yakan 'maganda terörü'nü konuşuyordu.

Meclis gündeminde dün, düğünlerde ya da maçlardan sonra 'maganda' kurşunlarıyla yaşanan olaylara karşı cezaların artırılması ve eğlence yerlerine silahla girişin yasaklanması vardı.
İçişleri Komisyonu'nda, milletvekilleri tarafından verilen Ateşli Silahlar, Bıçaklar ve Diğer Aletler Hakkında Kanun'da değişiklik içeren altı teklif birleştirilmeleri için alt komisyona sevk edildi. Görüşmelerde vekiller suçla mücadeleye karşı çeşitli öneriler yaptı:
Yılda 300 kişi ölüyor: Komisyon Başkanı ve AKP Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut, maganda kurşunu ve ruhsatsız silahlarla yılda yaklaşık 300 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin yaralandığını söyledi. Akbulut, "Maganda kurşunuyla ölümlerin ve gelişigüzel silah kullanma anlayışının sona ermesi gerekir" dedi.

Döner bıçağına yasak: AKP'li Mustafa Nuri Akbulut, ruhsatsız silahların yanı sıra bıçak, satır ve baltalarla da suç işlendiğine dikkati çekerek, bunların taşınmasının yasaklanması halinde, olayların azalacağını söyledi.

Karısını dövene silah verilmesin: CHP'li Canan Arıtman ruhsatsız silahlarla işlenen suçların, ruhsatlı silahlara oranla altı-11 kat fazla olduğunu söyledi. Arıtman, bireysel silahsızlanmaya, ruhsatsız silahların toplanmasıyla başlanması gerektiğini, ruhsat verilecek kişilerin silah eğitimine tabi tutulması gerektiğini savundu. Arıtman, aile içi şiddete karışmış kişilere de silah ruhsatı verilmemesini istedi.

Ruhsat verme kolaylaşsın: AKP'li Ali Küçükaydın ise silah ruhsatı verilmesinin kolaylaştırılmasını istedi. 'Hayvan yetiştiricileri, arıcılar veya bahçe sahipleri ile maganda kurşunu atanların aynı cezaya çarptırılmaması gerektiğini' söyleyen Küçükaydın, tarımla uğraşanlara ruhsat verilmesinde kolaylık sağlanmasını; ruhsat şartında hayvan sayısı veya ağaç sayısının göz önünde bulundurulmamasını önerdi. AKP'li Ali Yüksel Kavuştu, CHP'li Arıtman, AKP'li Seracettin Karayağız da bu öneriyi destekledi.

Yine 'Kurtlar Vadisi': AKP'li Sinan Özkan, 'Deli Yürek', 'Aynalı Tahir' ve 'Kurtlar Vadisi' gibi dizilerin silah kullanmayı özendirip kabadayıları ideal tip gibi gösterdiğini ifade ederek, bu konuda acil önlem alınması gereğine işaret etti. CHP'li Hakkı Ülkü silah kullanan ve şiddet uygulayan kişilerin daha çok toplumun alt kademesinden geldiğini anlatırken, yeni vizyona giren 'Barda' filmini örnek gösterdi.

Annenin isyanı

Milletvekilleri, magandalara önlemi görüşürken, Ankara'da kapıcılık yaptığı apartmanın önünde beklerken bir özel güvenlik görevlisinin açtığı ateş sonucu başından vurulan 21 yaşındaki gencin annesi Hülya Çelik de Meclis koridorlarında adalet arıyordu. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili CHP'li Ahmet Ersin'i ziyaret eden anne, hâlâ hastanede olan oğlunun hayati tehlikesinin sürdüğünü söyledi. Ruhsatsız silahını çıkarıp kavga ettiği iki kişiyi ayaklarından yaralarken Berat'ı da vuran özel güvenlik görevlisinin, savcının talebiyle 50 gün sonra tahliye edildiğini anlatan anne Çelik, "Savcı nasıl bırakır, bu kararı kimler verdirtti?" diye sordu. Ersin de anneye Meclis'e soru önergesi vererek konuyu araştırma sözü verdi.
Türk Ceza Kanunu halen 'silahla havaya ateş' ve 'genel güvenliği tehlikeye atmak' suçuna altı ay-üç yıl hapis cezası öngörürken, ölüm halinde bu ceza 25 yıla çıkabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious