Ruhsatsız silaha 8 yıl hapis geliyor

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

TBMM İçişleri Komisyonu, ruhsatsız silah, maganda kurşunu ve eğlence yerlerine silahla gitmeye yönelik suçlarda artırıma giden kanun tekliflerini görüşmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Maganda kurşunları nedeniyle her yıl yaklaşık 300 kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce insanın yaralandığını belirten Komisyon Başkanı Ziyaeddin Akbulut, ruhsatsız silah taşıyanlara 6 ile 8 yıl arasında hapis cezası verilmesini öngörüyor. Teklife göre, sünnet ve düğün törenleri ile her türlü eğlence merkezi ve TBMM ana binasında da (ruhsatlı dahi olsa) silah taşınması yasaklanıyor. Yasağa uymayanlar için 1 yıldan 3 yıla kadar hapis öngörülüyor. Türkiye'de çoğu ruhsatsız 7 milyona yakın silah var. 21 yaşını dolduran herkes silah alabiliyor, yalnız yüzde 14'ü psikiyatrik muayeneden geçiyor. Ruhsatsız silah cezası 1-3 yıl hapis, o da paraya çevriliyor.

Türk toplum geleneklerinde vazgeçilmez unsurlardan biri olan silah, hâlâ birçok yörede 'sevinç ifadesi' olarak kullanılıyor. Düğünlerde ve Futbol maçları sonrasında sıkılan kurşunlar, çoğu zaman masum insanların canına mal oluyor. Geçtiğimiz süreçte altı ayrı milletvekilinin 'silah kullanımı ve edinimi' konusunda verdikleri kanun teklifleri birleştirilerek TBMM'de görüşülmeye başlandı. Dünkü İçişleri Komisyonu toplantısında tekliflerin ortak hedefini özetleyen Ziyaeddin Akbulut, bu yöndeki suçlara yönelik cezaların artırımının gerektiğini vurguladı. Teklif sahiplerinden AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Nuri Akbulut, ruhsatsız silahların yanı sıra bıçak, satır ve baltalarla da suç işlendiğine dikkati çekerek, bu tür aletlerin taşınmasının da yasaklanmasını öngördüğünü söyledi. Diğer bir teklif sahibi CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman da silaha özendirici filmlerin yayınlanmaması gerektiğini belirtirken, "Silah ruhsatı alınması ve taşınması konusunda radikal davranmalıyız. Ruhsat verilecek kişilerin silah eğitimine tabi tutulması gerekir. Daha önce aile içi şiddete karışmış kişilere, silah ruhsatı verilmemelidir. Alkol alınan yerlere ve eğlence merkezlerine silahlı girişler önlenebilir. Türk halkı genetik özelliklerinden dolayı çok sinirleniyor." diye konuştu. CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu ise yasaklanan yerlerde silahla suç işleyenler hakkında TCK ve ilgili kanunlarda belirlenen cezaların iki katının uygulanmasını, suç işlenmeden sadece silah bulunduranlara ise 5 bin YTL'den 50 bin YTL'ye kadar para cezası verilmesini istedi. TBMM'de 370 milletvekilinin ruhsatlı silahı bulunuyor. 22. Yasama döneminde 4 milletvekili hakkında 'silahlı suçlardan' fezleke hazırlandı. 6 kanun teklifi, İçişleri Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı taslaktan da faydalanılması amacıyla alt komisyona gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious