Rum Basını; 'Mersin limanında kriz'

  • Giriş : 23.02.2006 / 00:00:00

Güney Kıbrıs Rum ve Yunan basını, İtalya'dan hareket eden Kıbrıs bandıralı bir geminin Mersin limanına yanaşmasına Türk makamlarının izin vermemesiyle oluşan tepkileri manşetten verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Manşet haberinde Rum Alithia gazetesi, Rum bayraklı geminin Mersin limanına yanaşmasına izin verilmemesini Rum Yönetimi'nin Gümrük Birliği Anlaşması'nın "çok ciddi" bir ihlali olarak değerlendirdiğini yazdı. Öte yandan Politis gazetesi ise Kıbrıs-Türkiye gerginliğine, "Mersin limanında kriz" başlıklı manşetinde, Rum gemisinin Mersin limanına girmesine izin vermeyen Türkiye'nin AB dönem başkanı Avusturya'ya ve AB Komisyonuna şikayet edileceğini duyurdu.

Öte yandan dün ilk defa bir araya gelen Yunan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu'nun Kıbrıs sorununu gözden geçirme fırsatı bulduklarını belirten Politis, Bakoyanni'nin müzakerelerin takvim ve hakemlik baskısı olmaksızın yeniden başlamasından yana olduğunu yazdı.

Diğer taraftan Yunan basını da konuya birinci sayfadan yer verdi. Elefterotipia gazetesi, "İtalya'dan hareket eden Kıbrıs bandıralı bir geminin Mersin limanına yanaşmasına Türk makamlarının izin vermemesi, Kıbrıs'ı, Türkiye'nin AB ile müzakere bölümlerinin açılmasına veto uygulamak zorunda bırakacağını" ileri sürdü.

To Vima gazetesi ise Yunan Dışişleri Bakanlığının "Bugünkü Türk hareketinin duruma yardımcı olmadığı, aksine Türkiye'nin AB'ye ve tüm AB üye devletlerine karşı yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda olduğu" açıklamasına yer verdi. To Vima, Bakoyanni'nin Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yakovu ile görüşmesinden sonra, Kıbrıs sorununda Yunan tezlerinin, BM kararları temelinde, AB prensip ve değerlerine saygı gösteren, kalıcı ve fonksiyonel bir çözüm olduğunu açıkladığına yer veren gazete, Bakoyanni, "Halka gerçeği söyleyebilecek mi?" diye sorduğunu kaydetti.

Kathimerini gazetesi ise, "Rum gemisine Türk "hayırı" başlıklı haberinde Türk tarafının AB yükümlülüklerini yerine getirmemesinin Lefkoşa ve Atina'yı kızdırdığını yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious