Rum basını: Türkiye petrol cephesi açıyor

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin Kıbrıs açıklarında noktada petrol arama çalışmaları başlatacağı yönündeki haberler Rum basınında geniş yer buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Politis gazetesi, "Türkiye Petrol Cephesi Açıyor" başlıklı haberinde, Rum Yönetimi'nin "münhasır ekonomik bölgedeki" olası petrol yataklarından yararlanılmasıyla ilgili hareketlerine tepki gösteren Türkiye'nin, üç petrol cephesi açmayı planladığını yazdı.

"Ankara Kriz 'Pişiriyor' " başlığını da kullanan gazete, Türkiye'nin, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) aracılığıyla, üç aşamada, Doğu Akdeniz ve Mısır açıklarında petrol arama çalışmaları yürüteceğini belirtti.

Alithia ise, petrol arama çalışmalarıyla ilgili ihale için, Türkiye'nin bir ay içerisinde hazır olacağını belirtti. Gazete, Türkiye'nin tepki göstermek amacıyla, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin adımlarını izlediğine, petrol arama çalışmalarını sadece Kıbrıs'ın kuzeyinde değil, Ada ile Mısır arasındaki bölgede de sürdüreceğine dikkat çekti.

Gazete, Mart 1997'de araştırma yapmak için Yunan kara sularına yaklaşan ve de Yunanistan ile Türkiye arasında gerginliğe neden olan oşinografik araştırma gemisi "Sismik" girişiminin, şimdi de "Kıbrıs"ta tekrarlanmakta olduğunu savundu.

Haberi, "Türkiye'den 'Kuşatma' Araştırmaları" başlığıyla veren Fileleftheros, Türkiye'nin petrol arama çalışmalarına ilişkin planlarına yer verdi.

'LÜBNAN BAYINDIRLIK BAKANI ANLAŞMA İÇİN GKRY'YE GELECEK' İDDİASI

Fileleftheros, Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığı'nın açıklamasına dayanarak, 15 Şubat Perşembe günü saat 10:00'da, Lefkoşa'nın Rum kesiminde bulunan Hilton Otel'de yapılacak toplantıyla, petrol arama çalışmaları ve petrol çıkarılmasına ilişkin iznin verilmesiyle ilgili ihalenin başlayacağını yazdı. Gazete, toplantıda, "Lübnan Bayındırlık Bakanı"nın da hazır bulunacağını yazdı.

Habere göre, toplantıda, faaliyetleri hükme bağlayacak olan yasal çerçeve sunulacak, teknik ve diğer olgulara değinilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious