Rum gazetesi: Rumlar malını Rumlara sattı

Rum gazetesi: Rumlar malını Rumlara sattı.11118
  • Giriş : 29.01.2009 / 15:14:00

Kıbrıslı Rumların, 1974 öncesi kendilerinin olan, ancak şu anda KKTC'de devletin mülkiyetinde bulunan eski mallarını yine Rumlara sattığı, Rum yönetiminin ise KKTC'deki eski Rum mallarının devrini yasaklayan bir yasa tasarısı hazırladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rum Politis gazetesinin haberine göre, ufukta Kıbrıs sorununa çözüm göremeyen göçmen Rumlar, yaşadıkları ekonomik sorunların ağırlığı altında, KKTC'deki eski taşınmaz mallarını yine Rumlara satıyor.

Rumdan Ruma satışta artış olduğu belirtilen haberde, Rum Tapu Dairesi'nin yaptığı araştırmada, son bir yıl içerisinde KKTC'deki eski Rum taşınmaz mallarının Rumlar arasında alım satımlarında büyük artış olduğu bilgilerine yer verildi.

Buna göre, 2005'ten 2008'e kadar KKTC'deki 668 parça mal Rumdan Ruma satıldı. Bu alım satımlar için 12 milyon 926 bin 751 avronun üzerinde para harcandı. Aynı dönemde üçüncü dereceye kadar kan bağı olmayan kişilere, 1376 parça mal hibe veya devredildi.

Verilen rakamlara, bilgisayarlara kaydedilmemiş alım satımlar ile Rumların KKTC'deki yatırımcılara yaptıkları satışların dahil olmadığını belirten gazete, Kıbrıs Rum yönetiminin, ''bu alım satımları yasaklayan'' bir yasa hazırlığı içinde olduğunu duyurdu.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde dün 17'sini yaptıkları görüşmede ''mülkiyet'' konusunu ele almaya başlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*