Rum kesimi BM'ye üs açıyor

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

Rum yönetimi, BM’nin Lübnan’a konuşlandırılacak barış gücü için Rum kesimini lojistik üs olarak kullanmayı istediğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kıbrıs Rum kesimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas, Birleşmiş Milletler’in, kendi topraklarını barış gücü için geri cephe ve lojistik üs olarak kullanma taleplerini birkaç gün önce ilettiğini söyledi. Rum bakan, teknik konularda BM ile müzakerelerin sürdüğünü açıkladı.

Kıbrıs Rum kesimi, geçen hafta topraklarının, barış gücü askerlerinin Lübnan’a sevkedilmesinde geçiş noktası olarak kullanılmasını önermişti. Rumlar, savaşın başlangıcında Lübnan’daki yabancıların tahliyesi edilmesinde de rol oynamıştı.

Bu arada Yorgos Lillikas, temaslarda bulunmak üzere bugün Lübnan’a gidiyor. Rum haber ajansına göre, Lübnan’a Fransız askeri helikopteriyle gidecek olan
Lillikas, günübirlik ziyareti sırasında, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ve Dışişleri Bakanı Fevzi Salluk ile bir araya gelecek.

Lillikas’ın AB dışişleri bakanlarının Lübnan’la ilgili toplantısına katılmak üzere cuma günü de Brüksel’e gideceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious