'Rum kesimi PKK ile işbirliği yapıyor'

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

PKK üye ve sempatizanlarının Güney Kıbrıs'ta çeşitli isimler altında örgütlendiğini, gerekli gördükleri zamanlarda istedikleri gibi eylem yaptıkları açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, haftalık basın brifinginde, Kıbrıs Rum kesimindeki PKK faaliyetlerine değinerek, PKK üye ve sempatizanlarının Güney Kıbrıs'ta çeşitli isimler altında örgütlendiğini, gerekli gördükleri zamanlarda istedikleri gibi eylem yaptıklarını, bu eylemlerinin de bizzat Rum devlet ajansı konumundaki “Kıbrıs Haber Ajansı”nca bütün dünyaya duyurulduğunu belirtti.

Bölücü başı Abdullah Öcalan'ın, yakalandığı zaman, bir Kıbrıslı Rum adına kayıtlı “Kıbrıs Cumhuriyeti” pasaportunu kendi resmiyle kullandığını hatırlatan Erçakıca, Rum makamlarının bu konuda herhangi bir işlem yapmadığına işaret etti. Bu kanıtların, geçmiş yıllarda BM Genel Sekreterliğine duyurulduğunu kaydeden Erçakıca, “Bu konunun güncellenmiş olması nedeniyle, yapılan hazırlıklar sonrasında, benzer kanıtlar BM görevlilerine bir kez daha iletilecektir” dedi.

RUM-FRANSIZ ASKERİ İŞBİRLİĞİ

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Kıbrıs Rum yönetiminin Fransa ile askeri işbirliği arayışlarına dikkati çekerek, bu arayışları, “Rum tarafının Orta Doğu'da gelişen olaylara müdahale yeteneğini artırmak isteyen Fransa'yı kendine angaje etme çabası” olarak değerlendirdi.

“Rum tarafının arayışı ne olursa olsun, bu tür girişimlere prim verilmemesi gerektiğini” kaydeden Erçakıca, “sorunlu bir adada sorunları istismar ederek, askeri olanaklar elde etmeye çalışmanın kabul edilemez olduğunu” vurguladı.
Kıbrıs Türk tarafının bu konuda gerekli girişimleri yapacağını belirten Erçakıca, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın yarın Fransa'nın Güney Kıbrıs büyükelçisini kabul ederek bu konuda resmi izahat isteyeceğini açıkladı.

“RUM TARAFI 8 TEMMUZ KARARLARINI ÖZÜNE AYKIRI YORUMLUYOR”

Kıbrıs Rum kesimiyle ilişkilere de değinen Erçakıca, Kıbrıs Rum tarafıyla ilişkilerde bazı sorunlar yaşandığını, Rum tarafının, iki liderin BM Genel Sekreteri Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari'nin adayı ziyareti sırasında 8 Temmuzda açıkladığı kararları özüne aykırı yorumladığını vurguladı.

Erçakıca, bu durumun devam edemeyeceğini, bu nedenle şimdiki aşamada yönteme ilişkin sorunların çözümlenmesini istediklerini ve bunun için çalıştıklarını söyledi. Kıbrıs Türk tarafının hem teknik komitelerde ele alınmasını istediği konuların başlıklarını, hem de Kıbrıs sorununun özüne ilişkin konu başlıklarını hazırlayıp karşı tarafa sunduğunu kaydeden Erçakıca, aynı şekilde karşılık görmediklerini, ayak oyunları ve gerçek dışı açıklamalarla karşılaştıklarını ifade etti.

Erçakıca, Maraş konusunun teknik komitelerin gündeminde olmadığının altını çizdi. Rumların kapalı Maraş bölgesiyle Gazimağusa Limanını gündemde tutma gayreti içinde olduklarına işaret eden Erçakıca, “Bir kez daha açıklamak gerekir ki, Maraş konusu teknik komitelerin gündeminde değildir. Esasen, Kıbrıs Rum tarafı bile, bu konunun teknik komite çalışmalarına dahil edilmesini önermemiştir. Kaldı ki böyle bir öneri, bizim tarafımızdan dikkate alınır olmayacaktı. Maraş bütünlüklü çözümün parçasıdır ve o şekilde kalacaktır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious