Rum kesiminde ders kitabı tartışması

Rum kesiminde ders kitabı tartışması.14126
  • Giriş : 06.10.2008 / 08:52:00

Kıbrıslı Rumlar ders kitaplarının yeniden yazılmasını tartışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kıbrıslı Rumlar ders kitaplarında değişiklik için çalışıyor. Ancak sancılı geçen bu süreç Rum kamuoyunda tartışmaya neden oluyor.

Eğitim Bakanı Andreas Demetrious, bütün Kıbrıs Rum okullarına bir genelge göndererek, öğretmenlerden derslerinde toplumlararası işbirliği ve güveni öne çıkaracak, milliyetçilikten uzak bir müfredat izlemelerini istedi.

Eğitim reformu konusunda çok sayıda girişimin gündeme geldiği Kıbrıs Rum kamuoyunda yoğun bir tartışma yaşanıyor. Kilise başta olmak üzere milliyetçi Rum taraflar, değiştirilmiş müfredatın "eğitimde Yunan niteliğini hafifletebileceğinden" korkuyorlar.

BBC'ye demeç veren Kıbrıslı Rum akademisyen Yiannis Papadakis, tarih kitaplarının hala Rum bakış açısıyla yazıldığına işaret ederek, ''Bu tarih anlayışı, bir etnik grubun diğerinden daha üstün olduğu görüşüyle şekillenmiş'' dedi. Papadakis, Rum ders kitaplarında iyi, kötü, müttefik, düşman gibi şablonların çok güçlü şekilde kullanıldığına dikkat çekti.

Öğrenci olduğu sırada okullarda kendilerine öğretilen haritada, Kıbrıs'ın, bulunduğu yerden Girit'in yakınlarına taşınmış halde olduğunu anlatan Papadakis, ''O zamanlar çocuktum ve başka bir bakış açısına sahip olmadığım için bu bana garip gelmemişti'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*