Rum kesiminde hükümet senaryoları

Rum kesiminde hükümet senaryoları .2648
  • Giriş : 25.02.2008 / 13:30:00

Kıbrıs Rum kesiminde dün ikinci turu yapılan ve komünist AKEL partisi, Rum Meclis Başkanı Dimitris Hristofyas'ın kazandığı ''başkanlık'' seçimlerinin ardından, hükümet senaryoları gündeme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AKEL'in tarihinde ilk kez aday olan ve seçimi kazanan Hristofyas'ın, yeni bakanlar kurlunun oluşumu için bugünden itibaren siyasi partilerle görüşmelere başlaması bekleniyor.

Rum basınında yer alan haberlere göre, Hristofyas'ın, ikinci tur seçimde kendisini destekleyen şimdiki Rum lider Tasos Papadopulos'un onursal başkanı olduğu Demokratik Partiye (DİKO) dışişleri bakanlığıyla birlikte 3 bakanlık ve meclis başkanlığını vermesi bekleniyor.

Rum Meclis Başkanlığı görevini de yürüten Hristofyas'ın ''başkan'' seçilmesi nedeniyle boşalacak bu makama DİKO Başkanı Marios Karoyan'ın gelmesi bekleniyor. Rum Meclis Başkanlığı seçimi 6 mart tarihinde yapılacak.

Dışişleri Bakanlığına ise DİKO'lu, eski Rum liderlerden Spiros Kiprianu'nun oğlu, şimdiki AB Sağlık Komiseri Markos Kiprianu'nun getirilmesine büyük olasılık olarak bakılıyor.

İkinci turda Hristofyas'ı destekleyen ve Türkiye karşıtı çıkışlarıyla tanınan şimdiki Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin de Tasos Papadopulos'un Siyasi Büro Şefi Tasos Conis'in yerini almasının olası olduğu yorumları yapılıyor.

İkinci tur seçimde Hristofyas'ı destekleyen sosyalist EDEK partisine de 2 bakanlık verilmesi öngörülüyor.

Perşembe günü Rum meclisinde ''başkanlığı'' onaylanacak Hristofyas'ın gelecek çarşamba günü yeni bakanlar kurulunu açıklaması bekleniyor.

-GAZETELERİN MANŞETLERİ-

Kıbrıs Rum gazeteleri, seçim sonuçlarını, ağırlıklı olarak ''yeni dönem'' olarak değerlendirerek, Hristofyas'ın hem Güney Kıbrıs'ın hem de Avrupa'nın ilk ''solcu devlet başkanı'' olduğu unsurunu öne çıkardı.

Simerini gazetesi, ''Yeni Dönem. Başkan Hristofyas'' manşeti altında verdiği haberinde, ''Hristofyas'ın, AKEL'in başına geçtiği 20 yılın ardından birçoklarının imkansız olarak nitelendirdiği bir şeyi, yani 'Kıbrıs Cumhuriyeti' başkanı seçilmeyi ve hem Güney Kıbrıs'ın hem de Avrupa'nın ilk solcu devlet başkanı olmayı başardığını'' yazdı.

Gazete, Hristofyas'ın seçimleri kazanmasında AKEL'in tabanının yanı sıra, DİKO ve EDEK'in tabanlarının oylarının da etkili olduğunu vurguladı.

Fileleftheros gazetesi, seçim sonuçlarını, ''Kıbrıs İçin Yeni Dönem-Pasaportu Zaten Vardı Halktan Da Vizeyi Aldı - Hristofyas Tarih Yazdı'' başlıkları altında duyurdu ve Hristofyas'ın Rum yönetimi liderliğine seçilmesinin ''Kıbrıs için yeni bir dönem olduğunu'' yazdı.

Diğer Rum gazeteleri de şu başlıkları kullandı:

Haravgi: ''Tarihi Gün - Halk Konuştu Kıbrıs Kazandı'; Politis: ''Çözüm Görevi İle Tarihi Değişim - İlk Kez Sol İktidarda - Sonunda AKEL Başkan Çıkardı''; ARROS: ''Asıl Zor Olan Şimdi Başlıyor - Hristofyas'ın Kazandığının İlanı Che'nin Flamasının Gölgesi Altında - AB'deki İlk Komünist Başkan''.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious