Rum kesiminden silahlanma çağrısı

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Sosyalist EDEK partisinin Başkanı: Türkiye bu bölgede elini kolunu sallayarak gezemezdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kıbrıs Rum yönetimi eski savunma bakanlarından ve Tasos Papadopulos hükümetinin ortaklarından sosyalist EDEK partisinin başkanı Yannaki Omiru, ''silahlanma çabalarının yeniden canlandırılmasını'' önererek, ''S-300'lerle başlayan musibet bize ders olmalıydı'' dedi.

Rum Meclisi Savunma Komitesi Başkanı da olan Yannakis Omiru, Güney Kıbrıs'ın ve Yunanistan'ın ''savunma kabiliyetlerinin sürekli yükseltilmesi çabalarında hiçbir azalma olmaması gerektiğini'' kaydetti.

Rum radyosunun haberine göre, partisinin sözde ''Girne ilçe teşkilatının'' bugün düzenlenen toplantısında konuşan Omiru, ''Kıbrıs cumhuriyeti teyakkuzda olmalı, ancak bu yeterli değil. 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin savunma kabiliyetini güçlendirmeli ve Ortak Savunma Sahası Doktrini'ni sürekli yükseltmeliyiz'' dedi.

''(Güney) Kıbrıs'ın S-300'lerle başlayan musibeti bize ders olmalıydı ve her türlü ihtimali göğüslemeye hazır olmalıyız'' diyen Omiru, ''Türkiye'nin AB'ye üyelik yolunda olduğu, Güney Kıbrıs'ın da AB üyesi olması dolayısıyla Türkiye'yle sorun yaşamayacağını düşünenlerin yalancı çıktıklarını'' savundu.

Yannakis Omiru, petrolle ilgili olarak, ''Türkiye'nin donanmasını ve filolarını Doğu Akdeniz'e gönderdiği'' yönündeki haberlerle ilgili olarak da şu iddialarda bulundu:

''Bir zamanlar Helenizm dünyanın bu bölgesinde, Beyrut sahillerine kadar egemendi. Türkiye dünyanın bu bölgesinde elini kolunu sallayarak gezemezdi. Bir zamanlar deniz üssü yapmaya karar verdiğimizi hatırlayalım. Yapılmasına rağmen üs; Helenizm'i bölgede egemen kılacak ortak savunma sahası doktrini çerçevesinde Yunan deniz kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamıyor. Caydırıcılık doktrini, silah sistemleri düzeyinde güçlü desteği gerektirir.''

Kıbrıs'ta 1998'de patlak veren S-300 füzesi krizinde Rum Savunma Bakanı olan Yannakis Omiru, Türkiye'nin sert tepkisi üzerine Rum-Yunan hükümetlerinin füzeleri Girit'e konuşlandırma kararı almasının ardından, ''biz seçmenden, füzeleri getireceğimi söyleyerek oy aldık'' diyerek görevinden istifa etmişti. Omiru, füzelerin Güney Kıbrıs'a getirilmesini istiyordu.

Tasos Papadopulos hükümeti komunist AKEL partisi, Papadopulos'un partisi Demokratik Parti (DİKO) ve sosyalist EDEK partisinden oluşuyor. Üçlü koalisyonun en büyük ortağı AKEL, en küçük ortağı ise EDEK.

Papadopulos, geçen yıl parti başkanlığını bırakmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious