Rum Kesimi'ne baskı yapılmalı

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Linden, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uygulanan izolasyonların kaldırılması için, Kıbrıs Rum Kesimi’ne baskı yapılamsı gerektiğini söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara’daki temaslarının ardından İstanbul’a geçen AKPM Başkanı Rene Van der Linden, Ataköy Crowne Plaza Otel’de basın toplantısı düzenleyerek görüşlerini açıkladı. toplantı sırasında Linden’e eşlik etti. Fransa’da meclisinde kabul edilen ’Sözde Ermeni Soykırımı’nın inkarını suç sayan yasa tasarısı’, Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri, Kıbrıs sorunu hakkında açıklamalarda bulunan Linden, ilginç tespitlerde bulundu.- "AVRUPA RUM KESİMİNE BASKI YAPMALI"-Kıbrıs’da Türk ve Kıbrıs hükümetlerinin var olan mevcut pozisyonlarını devam ettiremeyeceğini ve mutlaka bir çözüm bulunması gerektiğini dile getiren Linden, AB dönem başkanlığını sürdüren Finlandiya’nın somut önerilerle konuya yaklaşması gerektiğini söyledi. Kıbrıs sorununun çözümlenmesi için Türk tarafının attığı adımları olumlu karşıladıklarını ifade eden Linden, "Benim ve değişik Avrupa ülkesi liderinin görüşü şudur ki ; Avrupa Birliği bu güzel adanın geleceği ve Türk toplumuna uygulanan izolasyonunun kaldırılması için Kıbrıs Rum Hükümetine de baskı yapmalıdır." şeklinde konuştu.Kıbrıs Rum Kesimi’nin Türkiye’nin AB üyelik sürecini veto etme tehlikesi hakkında da açıklama yapan Linden, bir tek ülkenin süreci bu kadar etkilemesinin üzüntü verici olduğunu belirtti. Linden, "Bir üye devletin daha fazla ilerlemeyi engelleme olasılığına sahip olması üzüntü verici. Avrupa Anayasası’nda, ileride, dış politikada karar alırken çoğunluk, nitelikli çoğunluk, yada süper nitelikli çoğunluk olmak üzere bir karar mekanıziması oluşturmaya karar verdik. Bu çok faydalı olacak. Çünkü bu günlerde bir üye devlet bütün süreci engelleyebiliyor." şeklinde konuştu.

-"ERMENİ MESELESİ ÖN ŞART OLAMAZ" -

Fransa’nın ’Ermeni sözde Ermeni Soykırımı’nın inkarını suç sayan yasa tasarısı’ çıkarmasına karşı olduğunu beliten Linden, Sözde Ermeni Soykırımı’nın AB sürecinde Türkiye’nin önünde engel olmayacağını kaydetti. Fransa Meclisi tarafından onaylanan yasanın, Parlemento tarafından kabul göreceğine inanmadığını dile getiren Linden, "Bu yeni gerginlikler meydana getirir. Gelecek için köprüler kurmak yerine yeni gerginlikler oluşturur. Avrupa birliğinin tüm üyeleri ve adaylar uygun bir şekilde geçmişleriyle yüzleşmek zorundadır. Türkiye ve Ermenistan ortak bir tutuma gelmeliler. Bu konuda Türkiye’nin 1915 yılında yaşanan tüm korkunç olayları soruşturacak, inceleyecek tarih komisyonu kurulması önerisini olumlu karşılıyorum. Bunda şüphe yok çok korkunç olaylardı." diye konuştu.Linden olayların soykırım veya katliam olup olmadığı hakkında konuşmaınn kendisine düşmediğini belirtti.

- TÜRKİYE AB’YE ÜYE OLMA HAKKINA SAHİPTİR VE OLACAKTIR -

AB Komisyonu Başkanı Manuel Jose Barosso’nun "Türkiye’nin Avrupa Birliği ilişkilerinde bir kaza yaşayabileceği" şeklindeki açıklamasının sorulması üzerine Linden, böyle birşey yaşanacağına inanmadığını kaydetti. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olma hakkına sahip olduğunu belirten Linden, şöyle konuştu: "Böyle birşey olacağını sanmıyorum. Yine de Türkiye AB katılım sürecinde reformlarını sürdürmelidir. Türkiye AB’ye üye olma hakkına sahiptir ve olmak zorundadır. Ben dramatik bir sonuç çıkacağını sanmıyorum."Linden, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un 2007 yılı başında AB Meclisi’nde bir konuşma yapacağını söyledi. Linden, Avrupa Birliği’nin bir değerler bütün olduğunu vurgulayan Linden, her tür fikrin AB çatısı altında kendini ifade etme hakkın olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious