Rum Kilisesinin gözü orduda!

Rum Kilisesinin gözü orduda!.10191
  • Giriş : 28.02.2009 / 14:55:00
  • Güncelleme : 28.02.2009 / 15:09:14

Kıbrıs Rum eğitim sisteminde söz sahibi olan Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi, Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) içinde de örgütlenmek istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos tarafından bu amaçla birkaç ay önce, ''Ordu Din İşleri Dairesi Müdürlüğü''ne atanan Başkeşiş Yoannis Yoannu, Rum Milli Muhafız Ordusu'nda (RMMO) tuğgenerallik rütbesi talep ediyor.

Kıbrıs Rum yönetimi Savunma Bakanı Kostas Papakostas ise Başkeşiş Yoannu'nun, RMMO yetkilisi olarak tanınma ve kendisine tuğgenerallik rütbesi verilmesi talebine karşı çıkıyor.

Rum Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Başpiskopos 2. Hrisostomos tarafından ''Ordu Din İşleri Dairesi Müdürlüğü''ne atanan ve kendisine RMMO'da bir büro tahsis edilen Başkeşiş Yoannu, Rum Savunma Bakanı Papakostas ve Savunma Bakanlığı Genel Müdürü Petros Kareklas'la Ocak ayında yaptığı görüşmede, kendisine tuğgenerallik rütbesi verilmesini ve ''Ordu Din İşleri Dairesi Müdürlüğü'' için buna uygun bir kadro ihdas edilmesi talebinde bulundu.

Savunma Bakanı Papakostas, RMMO örgütlenmesinde böyle bir kadro bulunmadığını söyleyerek, Başkeşiş'e olumsuz yanıt verdi.

Aldığı yanıttan rahatsız olan Yoannu, 2. Hrisostomos'a, ''sahip olduğu konumun örgütlenme çerçevesinde olmasına rağmen, Savunma Bakanının mali ve diğer nedenlerden dolayı kadro ihdas etmek istemediğini'' belirten bir şikayet mektubu gönderdi.

Başpiskopos 2. Hrisostomos da RMMO Komutanı Konstantinos Bisbikas'a mektup yazarak, talebe destek verdi ve ''Kilise'nin, Başkaşiş Yoannu'nun tuğgeneral rütbesine getirilmesinin yaratacağı mali yükü karşılamaya hazır olduğunu'' bildirdi.

-''KİLİSENİN DEVLETE 100 MİLYON AVRO VERGİ BORCU VAR''-

Öte yandan, Rum yönetimi Maliye Bakanı Harilaos Stavrakis, Kilise'nin Rum hükümetine 100 milyon avro vergi borcu olduğunu açıkladı.

Stavrakis, Başpiskopos 2. Hrisostomos ve diğer Kilise yetkilileri ile söz konusu vergi borcunun ödenmesi konusunda görüşme yapılacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*