Rum lider Reuters'i bile yalanladı

Rum lider Reuters'i bile yalanladı.9381
  • Giriş : 18.06.2009 / 21:19:00

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Reuters Ajansı'nı yalanladı. Konu Mehmet Ali Talat'la ilgili...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hristofyas, Reuters Ajansı'nın, kendisi ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı ''Kıbrıs sorunun hukuksal yönlerinden habersizmiş'' gibi gösteren haberini, ''yanlış, doğruluğu kanıtlanmamış ve asılsız'' olarak niteledi.

Rum haber ajansına göre Dimitris Hristofyas, Brüksel'e gitmeden önce Larnaka Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Reuters'in 16 Haziran Salı günü Kıbrıs konusuyla ilgili yayımladığı bir haberinde yer alan, ''Üst düzey Batılı bir diplomat, 'her ikisinin de dil ve terimlerle sorunu var. Klerides ve Denktaş gibi avukat değiller' dedi'' ifadelerine tepki gösterdi.

''Şu an yürütülen görüşmelere hiçbir yabancı diplomatın katılmadığını'' belirten Hristofyas, ''Kıbrıs konusunun özünün, kendisinin ya da Talat'ın hukuksal bilgi durumu olmadığını'' kaydetti ve ''Sorunun özü hukuksal değil siyasaldır'' dedi. Rum lider, ''Hukuksal terimlere alıştık ve çok yetenekli hukuk danışmanlarımız var'' dedi.

Reuters'in söz konusu haberine Kıbrıs Rum gazeteleri geniş yer verdi. Haberlere göre, adı verilmeyen yabancı bir diplomat, Reuters'e yaptığı açıklamada, ''Talat ve Hristofyas'ın sık sık birbirlerine, salonun dışından duyulabilecek biçimde bağırdıklarını'' savundu.

Diplomat, Reuters'e, ''Her ikisinin de dilini toplama ve terminoloji sorunu var. Klerides ve Denktaş gibi avukat değiller. Hristofyas, rızayla yönetmek istiyor ancak sen başkanken ve Talat da köşeye sıkışmışken böyle işleyemezsin'' diye konuştu. Söz konusu diplomat, ''Hristofyas'ın çok ağır hareket ettiğini, Talat'ın ise ödün vermeme çabasıyla önceki tezlerini çürüttüğünü'' öne sürdü.

Reuters'ın, Talat'ın ve Hristofyas'ın hukukçu olmamalarına ilişkin ifadesini yorumlaması istenen sözcü Stefanos Stefanu, ''Kıbrıs sorununu avukatlar çözebilseydi çok önceden çözülebilirdi. Kıbrıs sorunu herşeyden önce siyasal bir sorundur ve başkan Hristofyas'ın çabası, konuyu uluslararası hukuk temelinde çözmektir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*