Rum lobisi görüşmeyi erteletti!

Rum lobisi görüşmeyi erteletti!.12176
  • Giriş : 25.03.2009 / 20:00:00

Talat'ın, Clinton ile yapması beklenen görüşme birkaç hafta ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rum- Yunan lobisinin engelleme çabaları sonucunda, KKTC Cumhurbaskanı Talat'ın, Hillary Clinton ile yapması beklenen görüşme birkaç hafta ertelendi.

Rum- Yunan lobisinin engelleme çabalarının ardından, KKTC Cumhurbaskanı Mehmet Ali Talat'ın, Washington'da Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile yapması beklenen görüşme, birkaç hafta ertelendi.

Cumhurbaşkanı Talat'ın, 30 Mart'ta Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Washington'da görüşmesinin beklendiği yönündeki haberlerin yayılmasından bu yana Rum-Yunan lobisi, bunu engelleme çabasındaydı.

Sonunda, bir haftalık tartışmaların ardından ziyaretin daha geç bir tarihte yapılması durumu ortaya çıktı. Bu çerçevede Talat'ın 30 Mart'ta değil, Nisan ortalarında Clinton'la Washington'da görüşmesi bekleniyor.

Rum-Yunan lobisinin ısrar noktalarından biri, yeni Amerikan yönetiminin, ilk teması Rum liderliğiyle yapması isteğiydi.

Bu çerçevede, başkan Barack Obama'nın Avrupa gezisinin bir bölümüne katılacak olan Hillary'nin, Rum Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu ile gelecek hafta Avrupa Birliği zirvesi sırasında Prag'da biraraya gelmesi bekleniyor.

Öte yandan Clinton, Amerikan Rum Ortodoks Başpiskoposu Dimitrios ile görüştü.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Wood, Clinton'ın, Heybeliada ruhban okulunun açılmasına desteğini bu görüşmede dile getirdiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*