Rum maliye bakanı: Avro için hazırız

  • Giriş : 30.12.2007 / 15:51:00

Kıbrıs Rum yönetimi Maliya Bakanı Mihalis Sarris, Güney Kıbrıs'ın Schengen alanına dahil olamamasının nedeninin Kıbrıs sorununun çözülmemesi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sarris, Rum Alithia gazetesine verdiği demeçte, Güney Kıbrıs'ın 1 Ocak'tan itibaren resmi para birimi olarak avroyu kullanacağını anımsatarak, avroya geçmeye hazır olduklarını kaydetti.

Eurozone'a gerçekleşen bu katılımın aksine Schengen alanına Güney Kıbrıs'ın dahil olamadığına işaret eden Sarris, Schengen alanına dahil olamamanın nedeninin Kıbrıs sorununun çözülmemesi olduğunu belirtti.

Schengen'e dahil olamamanın ekonomik açıdan ''büyük bir bedeli olduğunu'' ifade eden Rum Bakan, Schengen'e dahil olma sorununun, ''Kıbrıs sorunu çözüldüğünde, hatta ekonomik ve siyasi açıdan uygulanması mümkün sonuç getirici yöntemler bulunması durumunda daha da erken çözülebileceğini'' kaydetti.

-KASULİDES'İN GÖRÜŞÜ-

Öte yandan, Rum ''başkanlık'' seçimleri adaylarından Yannakis Kasulidis de, avronun Güney Kıbrıs'ın resmi para birimi olmasını ''tarihi bir an'' olarak nitelendirdi.

Kasulidis, ''gerek Avrupa Birliği gerekse Eurozone'a katılımın Avrupa'yı tanıyan güçler tarafından en kritik anlarda desteklendiğini'' belirterek, avronun benimsenmesinin Güney Kıbrıs ekonomisinin kalkınması için büyük fırsatlar sunduğunu söyledi.

Kasulidis, avronun ayrıca, ''Kıbrıs sorununun kalıcı ve fonksiyonel bir çözümünün gereklerinden olan ortak para birimi ve ekonomiyi sunduğunu'' da savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious