Rum planı bugün açıklanıyor

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Kıbrıs Rum yönetimi, Almanya'nın üzerinde çalıştığı, KKTC'yle doğrudan ticaret tüzüğüne karşı yeni öneri paketini önceki gün Avrupa Birliği’ne sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Planın ayrıntılarının bugün açıklanması bekleniyor.

Rum yönetimi, Avrupa Birliği'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yönelik izolasyonları kaldırma çerçevesinde ele aldığı doğrudan ticaret tüzüğünden rahatsız.

Tüzüğün kabulüyle birlikte, Magosa Limanı ile Ercan Havaalanı'nın uluslararası ulaşıma açılması ihtimali Rum yönetimini tedirgin ediyor.

AB komisyonu, tüzüğü hayata geçirebilmek için Rumları devreden çıkaran bir formül ortaya attı. Tüzüğün, oybirliğiyle değil, oy çokluğuyla kabul edilmesini önerdi. Bunun üzerine Rumlar, kendi önerilerini hazırlamak durumunda kaldı.

Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Lilikas, planı, önceki gün AB dönem başkanı Almanya'nın Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'e sundu.

Rum yönetiminin önerileri

Rumların planı, Kuzey Kıbrıs hava ve deniz limanlarını uluslarası ticarette kullandırmama hedefi üzerine kurulu.

Planda, Kıbrıslı Türklerin Larnaka Havaalanı ve limanını kullanması, bu limanlarda Türklere özel yer ayrılması, limanlarda, Türk memurların istihdam edilmesi ve Türk ürünlerine de vergi uygulanmaması öneriliyor.

Kıbrıs Türk ürünlerinin hacim ve değerinin arttırılması ve ticareti yasak olan balık ve bal ürünlerinin satışına izin verilmesi de paket de yer alan öneriler arasında.

"Asıl amaç vakit kazanmak"

Rum medyasına göre, yeni plan, ekonomik asimilasyon yöntemiyle Kıbrıslı Türklerin, Rum ekonomisine katılımını sağlayacak.

Ancak AB kulislerinde Rumların asıl amacının "vakit kazanmak" olduğu konuşuluyor.

Dönem başkanlığı süresi haziran ayında dolacak Almanya, soruna yakın vadede çözüm getirebilecek ülke olarak görülüyor.

Rum yönetimi ise yeni planını tartışmaya açarak, konunun Portekiz'in dönem başkanlığına bırakılmasını; yani bir anlamda mevcut durumun korunmasını istiyor.

Çünkü Finlandiya örneğinde olduğu gibi Avrupa içinde bir etkisi olmayan Portekiz'in Kıbrıs sorununa bir çözüm için Almanya kadar etkisinin olamayacağı biliniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious