Rum şirket Türkiye'de altın arıyor

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Rum Simerini gazetesinde yer alan bir haber gündemi sarsacak gibi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rum Simerini gazetesi, Kıbrıs Rum kesiminde kayıtlı ve merkezi güney Lefkoşa olan Emed Mining şirketinin, bakır ve altın başta olmak üzere Türkiye genelinde maden arayan İstanbul'da kayıtlı Kefi Minerals şirketinin yüzde 39 hissedarı olduğunu bildirdi.

Emed Mining Kalkınma Müdürü Dimitris Konstantinidis, Simerini gazetesine yaptığı açıklamada, şu ana kadar şirketin Türkiye Madencilik Dairesinden, 15'i Artvin bölgesi ve 4'ü de Gümüşhane'de olmak üzere arama izni aldığını, aramaların altın madeni saptama üzerinde yoğunlaştığını” söyledi.

Konstantinidis bu arada, Kefi Minerals şirketine Rumların da EMED Mining aracılığıyla katıldığının anlaşılmasının rakip şirketleri rahatsız ettiğini iddia ederken, Türkiye'deki hukukçuların, “şirketin çıkarlarını güvence altına almak için teyakkuz durumunda bulunduklarını” söyledi.

Gazetede yer alan bilgilere göre, Güney Kıbrıs'ta kayıtlı Emed Mining şirketi, merkezi Güney Kıbrıs olmak üzere 2003 yılında kuruldu. O zamanlar Gürcistan, Slovakya, Güney Kıbrıs ve Türkiye'de faaliyet gösterdi. Avustralyalı iş adamları tarafından kurulan şirket hisselerinin ezici çoğunluğuna da Avustralyalı iş adamları sahip.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious