'Rum tarafına elimizi uzattık tutulmasını bekliyoruz'

  • Giriş : 24.02.2006 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanı Talat: Rum tarafına elimizi uzattık tutulmasını bekliyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum kesimine ait bir geminin Mersin Limanı'na yanaşmak istemesiyle ilgili olarak, ''Rum tarafının geminin Mersin Limanı'na giremeyeceğini bile bile bu girişimi ortaya koymasının nedeni, tamamen tahriktir, AB'yi tahrik etmektir" dedi. Talat, Rum tarafıyla birleşme çabalarını da, "Biz elimizi uzattık tutulmasını bekliyoruz" ifadeleriyle açıkladı.
Talat, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) divan üyeleri ve Yönetim Kurulu'yla yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Kıbrıs Rum kesimine ait bir geminin Mersin Limanı'na yanaşmak istemesine ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Talat, ''Rum tarafının bu geminin Mersin Limanı'na giremeyeceğini bile bile bu girişimi ortaya koymasının nedeni, tamamen tahriktir, Türkiye'yi bu konuda sıkıştırmaktır, AB'yi tahrik etmektir, Türkiye ile AB'yi çatışmaya sokmaktır" diye konuştu.

Geminin Mersin Limanı'na giremeyeceğinin bilindiğine dikkat çeken Talat, Türkiye'nin bunu defalarca, hatta Başbakan düzeyinde açıkladığını belirterek, "O yüzden bunun yapılması, bu kararlılığın test edilmesi anlamındadır diye düşünüyorum. Türkiye bunun için çok açık, net bir eylem planı takdim etti zaten. Bu eylem planında zaten bulunuyor'' ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'na Dora Bakoyanni'nin getirilmesine ilişkin bir soru üzerine Talat, kadın bir bakanın önemi bulunduğunu kabil ettiğini ifade ederek, ''Sayın Dışişleri Bakanı, ayrıca kadın bakış açısı ile olaya yaklaşacağı bilinen veya belirtilen bir bakandır. Umarız ki yararlı olur. Umarız ki ayrılıkçı bir politika güden Kıbrıs Rum yönetimini ciddi şekilde uyarır ve ayrılıkçı politikanın hem ada için hem Türk-Yunan ilişkileri için hem de bütün bölge için zararlarını Kıbrıs Rum yönetimine bir kere daha anlatır. Onu umuyorum, onu bekliyorum'' şeklinde konuştu.

Talat, ''Sizi istemeyen bir tarafla birleşmeyi arzulamak risk değil mi?'' sorusu üzerine, birleşmenin iki tarafın isteğiyle olacağını, birleşmeden yana irade belirttiklerini ifade ederek, ''Biz elimizi uzattık. Tutulmasını bekliyoruz. Biz doğamız gereği barış istiyoruz. Aynı eylemin diğer taraftan da gelmesini bekliyoruz. Eğer böyle bir eylem gerçekleşirse de tabii ki Kıbrıs sorunu çözülmüş olacak, Kıbrıs birleşmiş olacak'' diye konuştu.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı da görüşmede, Kıbrıs'la ilgili hem siyasi hem ekonomik konuları değerlendirdiklerini bildirdi. Türk sermayesinin turizm sektörüne ilgisinin her geçen gün arttığını belirten Sabancı, ''Siyasi konuların bir taraftan çözüme kavuşturulması, tabii Türk sermayesinin KKTC'de daha fazla yatırım yapması için olanak sağlayacaktır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious