Rum tarafını tanımadan müzakereler bitmez!

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş; "Rum tarafını tanımadan müzakereler bitmez" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Denktaş, Türkiye'nin Kıbrıs Rum yönetimini diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerle aynı biçimde tanımadıkça, Kıbrıs sorunun, ucu açık AB yolculuğunun sonuna kadar Türkiye’nin önünde tutulacağını, müzakere sürecinin sona ermeyeceğini söyledi.

Denktaş, Ankara'nın Kıbrıs politikasını başarılı bulmadığı için eleştirildiğini belirterek, “Biz bunlara katılmadığımız için bize gücenenler, kızanlar, Türkiye’deki seçimlerde taraf olduğumuzu zannedenler var“ dedi.

Denktaş, Kıbrıs Postası’nda yayınlanan “Tebrikler“ başlıklı yazısında Ankara’nın liman önerisini eleştirdi. “Bir yıllığına iki liman açma taktiği beklenen sonucu getirmedi“ diyen Denktaş, bu önerinin “’Kıbrıs meselesini Türkiye’nin AB yoluna engel olarak koyma’ haksızlığını" kurumlaştırmış olduğunu savundu. Denktaş, Kıbrıs sorunun ucu açık AB yolculuğunun sonuna kadar Türkiye’nin önünde tutulacağını belirtti. Denktaş, müzakere başlıklarının kapatılması için Türkiye’nin Rum Kesimini tanımak zorunda kalacağını savundu. Denktaş, "Türkiye Kıbrıs meselesini, limanlarını Rum idaresine açıp, eli kanlı Rum idaresini diğer üyelerle eş duruma getirmedikçe (Türkçesi, bu idareyi tanıdım demeden tanımadıkça ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sırt çevirmedikçe) tüm konular kapatılmayacak“ dedi.

Olumlu ve olumsuz görüşlerin tartışılmadığı durumda "dönüşü olmayan bir yolun son dönemeçlerine gelinmiş olur“ uyarısında bulunan Denktaş, “Durum bu! Buna rağmen “başardık” diyenler var. Biz bunlara katılmadığımız için bize gücenenler, kızanlar, Türkiye’deki seçimlerde taraf olduğumuzu zannedenler var. Bizi bağışlayacaklarını ümit ederim“ diye yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious