Rum yönetimi bu cesareti nereden alıyor?

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Baykal, Rum yönetiminin petrol konusundaki girişimiyle artık adada tek, birleşik devlet çözümü için olasılık kalmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Deniz Baykal, “İki devletli çözüm Kıbrıs için kaçınılmaz hale geldiğini” belirtti.

Baykal, yaptığı yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin, Doğu Akdeniz'de petrol arama dahil olmak üzere, Türkiye'yi yakından ilgilendiren girişimlerine dikkat çekti.

Kıbrıs Rum yönetiminin girişimlerinin gerçek nedeninin, “Türkiye'nin Akdeniz'deki münhasır ekonomik alanını yok etmek olduğunu” savunan Baykal, KKTC'nin Akdeniz'deki egemenlik alanını ilan etmesini istedi.

Baykal, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin, özellikle AB'ye tam üye olduktan sonra her geçen gün kendi egemenliğini Kuzey Kıbrıs'a dayatma kararlılığını gösterdiğini belirterek, KKTC'yi fiilen egemenliği altına almaya çalıştığını kaydetti.

Rum yönetiminin, bugüne kadar temkinli hareket ettiğini, her zaman Kıbrıs'ın tümünü temsil ettiğini iddia etse de bu iddiasını fiiliyata geçiremediğini anlatan Baykal, “Rum yönetimi artık sadece iddia olarak değil fiilen de Kıbrıs'ın tümü üzerinde egemenliğin kendine ait olduğunu gösterecek adımlar atıyor. Doğu Akdeniz'de petrol arama girişimi bunun son örneğidir” görüşünü dile getirdi. Baykal, açıklamasında, şunları kaydetti:

“Rum yönetimi bu cesareti nereden alıyor? Ankara'dan ve KKTC'deki yönetimden. Ankara'da hükümetin pasif, tavizkar tutumu Rum yönetimine cesaret veriyor. KKTC yönetiminin tutumu da öyle. Teslimiyetçi yaklaşım Rum yönetiminin de cüretini artırıyor. Siz böyle teslimiyetçi davranırsanız, Rum yönetimi de KKTC'yi ilhak etmeye dönük niyetler besler, girişimlerde bulunur.

Rum yönetiminin bu girişimi karşısında, KKTC denizdeki ekonomik alanını paraleliyle, meridyeniyle ilan etmelidir. Türkiye de aynı yönde hareket etmelidir. TBMM toplanmalı ve garantör ülke olarak bu haklarına uygun karar alıp ilan etmelidir. Gelişmelere seyirci kalınır ve boş lafla geçiştirilirse KKTC giderek Rum yönetiminin egemenliğine girer.

Rum yönetiminin son girişimiyle, artık adada tek, birleşik devlet çözümü için olasılık kalmadığı anlaşılmaktadır. Rum yönetiminin iki devlete, iki egemenliğe, iki halka, iki kesime, iki demokrasiye dayalı bir çatı devlet çözümünden yana olmadığı ortaya çıkmaktadır. Rum yönetimi ortak bir devlette çözüm istemiyor. Bu durumda tek devlet çatısı altında çözüm umudu da kalmıyor. Artık Kıbrıs'ta çözüm, tek devlet olmaktan çıkmıştır. İki devletli çözüm Kıbrıs için kaçınılmaz hale gelmiştir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious