Rum yönetimi destek arayışında

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, Doğu Akdeniz'deki petrol kriziyle ilgili olarak Yunanistan'da destek turuna çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Görüşmelerin birinci gündem maddesi, Kıbrıs açıklarında petrol aranmasına olanak tanıyan ve Türkiye ile krize yol açan petrol arama ihalesi.

Papadopulos, temaslarında, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Almanya'nın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yönelik ekonomik izolasyonları kaldırmayı amaçlayan, doğrudan ticaretin başlatılması konusundaki tutumundan duyduğu rahatsızlığı da iletecek.

Rum lider, Yunanistan'dan, kapalı Maraş kentinin kendilerine iade edilmesi karşılığında, Gazimağusa Limanı'nın ortak işletilmesi teklifinin tekrar masaya getirilmesi konusunda da destek isteyecek.

Öte yandan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, ziyaret öncesi bir açıklama yaparak, petrol konusunda Papadopulos ile aynı dili konuştuklarını söyledi.

Bakoyanni, Kıbrıs'ta çözümün Birleşmiş Milletler parametrelerinin yanı sıra, Avrupa Birliği kuralları doğrultusunda olmasını istediklerini de vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious