Rum Yönetimi lideri Hristofyas, Ankara'yı suçladı

Rum Yönetimi lideri Hristofyas, Ankara'yı suçladı.17998
  • Giriş : 14.04.2008 / 15:33:00

Hristofyas, Ankara'nın siyasetini değiştirmemesi durumunda çözümün zor olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rum radyosunun haberine göre Hristofyas, sorunun çözüm çerçevesinin kesin olduğunu belirterek, bunun, BM'nin Kıbrıs'a ilişkin kararları, iki toplumlu, iki bölgeli federasyonu öngören doruk anlaşmaları, uluslararası hukuk ve Avrupa hukuku olduğunu söyledi.

Hristofyas, çözümün işgali ve kolonizasyonu sonlandırmayı ve askersizleştirmeyi öngörmesi, temel özgürlükleri ve insan haklarını teminat altına alması, devletin, halkın ve kurumların yeniden birleşmesini sağlaması gerektiğini söyledi.

Hristofyas, bunların "Kıbrıs sorununun temel çözüm ilkeleri" olduğunu kaydetti.

Dimitris Hristofyas, Rum Simerini gazetesine verdiği demeçte ise müzakere zemininin, Annan Planı olmadığını yineledi.

Talat'tan yanıt

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise, Kıbrıs Türk tarafının da, Türkiye'nin de, Kıbrıs sorununun çözümü için büyük gayret ortaya koyduğunu ve bunun ispata ihtiyacı olmadığını ifade etti.

Talat, çözüm isteğini ve politika değişikliğini ispat etmesi gereken tarafın Rumlar olduğunu bildirdi. "Yavuz hırsız evsahibini bastırır" sözüne atıfta bulunan Talat, Hristofyas'ın kendisinin yapması gerekenleri başkasından isteyerek günahlarından arınmaya çalıştığına işaret etti.

Talat, Hristofyas'ın Türkiye'yi hedef alan sözlerinin, "ortamı zehirlemekten başka işe yaramadığını" kaydetti.

Talat, "Üstelik göz göre göre, yanlış, yalan olduğu biline biline bu tür yaklaşımlar tekrarlanırsa hem Kıbrıs Türk halkında, hem de Kıbrıs sorununun çözümünde önemli bir aktör olduğu hiçbir zaman inkar edilemeyen Türkiye'nin kırılacağı, hatta öfkeleneceği dikkatten uzak tutulmamalıdır" diye konuştu.

Talat, Hristofyas'ın, kendisine cevap vermeyen Türkiye'yi sürekli suçlamasının Kıbrıs sorununu gerçeklerden saptırıp başka türlü ifade etmeye çalışmasının çözüme hiç de yardımcı olmadığını belirtti.

KKC lideri, "Türkiye, açık ve net olarak Kıbrıs sorununun çözümünü desteklemiştir. Çok nettir. BM Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporlarda, desteğinden dolayı Türkiye'ye teşekkür etmiştir ve bugün de halen Türkiye çözümü desteklemektedir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious