Rum yönetimi lideri: "Türk tarafı bizi ikna etmedi"

Rum yönetimi lideri:
  • Giriş : 27.03.2008 / 22:01:00
  • Güncelleme : 27.03.2008 / 22:03:37

Hristofyas, Talat ile yaptığı görüşmeye ilişkin, ''Türk tarafı, ilerlememiz için bizi ikna etmedi'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile 21 martta yaptığı görüşmeye ilişkin olarak, ''Türk tarafı, ilerlememiz için yeşil ışık yaktığı konusunda bizi ikna etmedi'' dedi.

''Talat'la bir araya gelerek, olumlu adımlar atmaya karar verdikleri için durumun çok basit ve kolay zannedilmemesi gerektiğini'' ifade eden Hristofyas, ''Çünkü Ankara gevşek bir federasyon şemsiyesi altında iki ayrı devletçik çözümü istiyor. Bu, Kıbrıs Rum tarafınca kabul edilemez. Kıbrıs sorununun çözümü yönünde yaratılan büyük beklentilerin çok çalışmayla ve sabırla tatmin edilebileceğini umuyorum'' diye konuştu.

Rum radyosunun haberine göre Hristofyas, Güney Kıbrıs'ta bulunan Yunanistan'ın Atina ve İtalya'nın Palermo üniversitelerinden öğrencileri kabulünde yaptığı konuşmada, 21 martta KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la yaptığı görüşmeye değinerek, şunları söyledi:

''Hedef, karşılıklı anlayış yöntemlerinin bulunmasıdır ki bu pek çok unsura, özellikle Türk liderliğine bağlı olacak. 'Sayın Talat kötü niyetli' demek istemiyorum. Ancak Türk liderliği, ilerlememiz için yeşil ışık yaktığı konusunda bizi ikna etmedi. Bu, süreç içerisinde ortaya çıkacak.''

Hristofyas, ''bu çabanın hayata geçiriliş süreci içerisinde ciddi sorunlarla ve engellerle karşılaşılacağını'' da söyledi.

-KOMİTELER-

Kıbrıs sorununun özüne ilişkin meseleleri ele alacak 6 Çalışma Grubu ve gündelik konuları görüşecek 7 de Teknik Komite kurulmasına karar verildiğini hatırlatan Hristofyas, Kıbrıs sorununun diğer yönlerini kapsayacak başka komiteler daha kurulması ihtimali bulunduğunu bildirdi.

Komitelerin hemen şimdi oluşturulması ve işe başlamaları yönünde çaba harcandığını kaydeden Hristofyas, bu komitelerin iş üretmeleri gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

''Bu komiteleri göstermelik diye, biri diğerini örtsün diye, propaganda olsun diye kurmadık. Bu, diğer tarafa mesajdır da. İki lider arasındaki müzakerelerin başlaması, komitelerin üreteceği ürünün temelinde haklı gösterilebilir.''

-KAROYAN'IN AÇIKLAMASI-

Rum Meclis Başkanı Marios Karoyan ise ''Kıbrıs Türk tarafının ve Ankara'nın niyetinin, teknik komitelerin Kıbrıs sorununun esasına ilişkin çalışmalarına başladıklarında ortaya çıkacağını'' savundu.

Karoyan, aynı heyeti kabulünde yaptığı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı Talat ve Hristofyas arasındaki görüşmenin, ''iyi bir ortam yarattığını, ancak yolun uzun olduğunu'' söyledi.

Rum tarafının, ''tarihi ve acılı bir uzlaşıya hazır olduğunu'' savunan Karoyan, ''Ancak bu uzlaşı Helenizmin Kıbrıs'taki varlığını tehlikeye sokamaz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious