Rumlar, Lokmacı barikatını yıktı

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

Rumlar’ın, AB’de “KKTC ile doğrudan ticaret” görüşmelerinin yapıldığı sırada Lokmacı barikatını yıkması dikkat çekti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa’nın son bölünmüş başkenti Lefkoşa’da KKTC ve Rum tarafını birbirinden ayıran Lokmacı Barikatı’nın Türk tarafında kalan duvar ve üst geçidin yıkılmasının ardından, Rumlar da ani bir girişimle, kendi taraflarındaki duvarı yıktı. Türk tarafı, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler tarafından olumlu bir adım olarak görülen yıkım operasyonunun, Rum Yönetimi ile AB arasında Brüksel’de yapılan “KKTC ile doğrudan ticaret” görüşmelerine denk gelmesi dikkat çekti. Duvarın yıkıldığı yönündeki haber gündeme yerleşince Almanya Dışişleri Bakanı Wolfgang Steinmeier ile Rum Dışişleri Bakanı Yorgos Lilikas arasında dün yapılan iki görüşmede doğrudan ticaret konusu bir kez daha es geçildi. KKTC Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Raşit Pertev, Lokmacı Barikatı’nın yıkılmasını olumlu karşıladıklarını belirterek, “Hedefleri bu kapıyı açmak değil de sadece siyasi açıdan puan kazanmaksa o zaman bambaşka bir oyuna girilir. Ama biz, Rum tarafının diğer adımları da atacağını ümit ediyoruz” dedi.

“Türk askeri çekilsin’ şartı
Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos, ”Kendi tarafımızdaki kontrol noktasını kaldırdık ama Türk askeri çekilmedikçe, buradan sivil geçişine izin vermeyeceğiz “ dedi. Rum hükümet sözcüsü Hıristodulos Paşardis ise ”Türk askeri, geçiş noktasında kalmaya devam ettiği sürece Ledra Caddesi açılmış olmayacak“ diye konuştu. Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ”Bu olumlu hava, Ledra Caddesi’nin açılması için kullanılmalı“ derken Rum tarafındaki duvarın, gece 23.00’te başlayıp sabaha kadar süren bir operasyonla yıkılması, Türk tarafının diplomatik girişimlerinin bir sonucu olarak yorumlandı. KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, yıkımın pozitif bir gelişme olduğunu ifade etti. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise olaydan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, yıkımı ”tarihi bir gece“ olarak nitelendirdi.

Duvar gitti pano geldi
Rum Yönetimi, önceki gece yıktığı duvarın yerine dün 2 metre yüksekliğinde beyaz panolar yerleştirdi. Silahlı askerler ise bölgede nöbet tutmaya devam ediyor. Ledra Caddesi’ndeki duvarın olduğu yere Rumlar tarafından yeni bir askeri nöbet kulübesi yerleştirildi ve bayrak direkleri dikildi. Bu direklere ”Kıbrıs Cumhuriyeti“ ve Yunan bayrakları çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious