'Rumlar, milli davalarından bir santim vazgeçmemiştir'

'Rumlar, milli davalarından bir santim vazgeçmemiştir'.8701
  • Giriş : 24.05.2008 / 16:54:00
  • Güncelleme : 24.05.2008 / 17:07:41

Denktaş, Kıbrıs'ta yaşanan çözüm görüşmelerinin halka büyük bir başarı gibi sunulacağını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Denktaş, Türkiye Emekli Subaylar Derneği Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Harbiye Askeri Müze'de düzenlenen ''Kıbrıs'ın Geleceği'' konulu sempozyumda bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, Rumların, Avrupa Birliği (AB) yolunda Türkiye'yi zayıf noktasından yakaladığını ve bu süreçte Türkiye'den ne isterlerse almaya çalışacaklarını iddia eden Denktaş, Türkiye, AB'ye üye olmadan Kıbrıs'ın da üye olmaması gerektiğini belirtti.

Rauf Denktaş, Kıbrıs'ta son dönemde gerçekleştirilen çözüm arayışlarına ilişkin KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın sözcüsü tarafından kendisine verilen metni de okuyarak, şu görüşleri dile getirdi:

''İki kesimli, iki toplumlu bir federasyona razı olunuyor. Bu ortaklığın tek bir federal hükümeti ve iki de kurucu devleti olacak, Rum devleti ve Türk devleti. Şimdi bu büyük bir başarı olarak sunulacak halkımıza, biz de bu durumda kan ağlayacağız.

Rumlar, milli davalarından bir santim vazgeçmemiştir. Kıbrıs'ta, bir lidere 'Biz böyle açıkladık, ama sen istediğin gibi yap' denmemelidir. Denmiş ise büyük günah işlenmiştir. Çünkü bu yola gidilirse, bir süre sonra Türkiye'nin en önemli hakkı olan garantörlük ortadan kalkmış olacaktır. Lozan delinmiş olacaktır. Kıbrıs kısa zaman içerisinde zapt olacaktır. Allah hiçbirimize o günleri göstermesin.''

Emekli Orgeneral Edip Başer'in oturum başkanlığını yaptığı sempozyumda, Emekli Kurmay Albay Cengiz Baştuhan, Kıbrıs'ın, Türkiye açısından stratejik ve jeopolitik önemine ilişkin bir sunum yaptı.

Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nden Erhan Türbedar'ın da ''Kosova'nın Bağımsızlık İlanı Kıbrıs Sorununu Nasıl Etkiler'' konusuna değindiği sempozyumda, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu da Kıbrıs sorununun, ''Türkiye'nin AB ve Yunanistan ilişkilerine etkisine'' değindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious