Rumlar, Türk mirasını yok ediyor!

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Kıbrıslı Rumların yeni hedefi: Güney'deki Türk kültürel mirası.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KKTC Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan bir çalışmaya göre, Rumlar Türklerden kalan eserleri kendi haline bırakıyor. Araştırmaya göre tespiti yapılan 102 camiden 16'sı yok olmuş, 61'i ise kötü ve bakımsız durumda. Sadece Baf bölgesinde 31 caminin oldukça harap durumda olduğu ve yaşatılması için çalışmalar yapılması gerektiği saptandı.

Türk mezarları da yok olma yolunda

KKTC Cumhurbaşkanlığı'nın çalışması Türk mezarlarının durumunun daha da vahim halde olduğunu ortaya koydu. Güney Kıbrıs'taki Türk mezarlarının hemen hemen hiçbir mezar ayakta değil ve çoğunun yeri bile tespit edilemedi. Yeri tespit edilenler ise acı bir tablo sergiliyor. Yeri bilinen mezarlardan hemen hemen iz kalmazken, kalanların ise büyük bir kısmı tahribata uğramış. Onlarca caminin kimisi bakımsızlıktan, kimisi ise bilinçli tahribattan yok edilmiş. Tahribata uğrayan, hatta artık izine rastlanmayan bu yerlerin büyük bölümü Kıbrıslı Türklere ait. Bu mezarların bir bölümü tarım arazilerine dönüştürülürken, kimisinin içerisinden bilinçli olarak yollar geçirilmiş.

KKTC'deki durum daha olumlu

Konu ile ilgili konuşan Rum Kesimi Müzeler Dairesi'nden Dr. Maria Hadjicostas, Rum tarafında bugüne kadar Kıbrıslı Türklere ait sadece 17 adet eser restore edildiği belirtti. Bu restorasyon çalışmalarında sadece Ali Dede Türbesi, Kıbrıs Rum hükümetinin bütçesinden karşılandığı da biliniyor. KKTC'de ise 8 tane kilise, müze olarak kullanılıyor. Bunlar; Girne'de Panaia Kilisesi(Bella Pais), Arhangelos Mihail İkon Müzesi, Antiphonidis Kilisesi, Gazimağusa'da St. Barnabas Arkeoloji ve İkon Müzesi, Siphai Ay Trias Bazilikası, Ayios Yuannis Kilisesi(Maraş İkon Müzesi) ve Güzelyurt'ta St. Mamas İkon Müzesi.

Bu arada yine KKTC sınırlar içerisinde onlarca Hıristiyan kültürel varlığı kültür -sanatla uğraşan sivil toplum örgütleri tarafından kullanılıyor. Bunun ötesinde Kıbrıs'ta özellikle birçok kilisenin cami olarak kullanılıp ayakta tutulduğu da biliniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious