Rumlar, Türkiye'yi BM'ye şikayet etti

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Kıbrıs Rum yönetimi, Akdeniz’de petrol araştırılması ve çıkarılması konusunda Mısır ve Lübnan’la yaptığı anlaşmalar üzerine açıklama yayımlayan Türkiye’yi, BM'ye şikayet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rum haber ajansına göre, Güney Kıbrıs’ın BM’deki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Andreas Mavroyiannis, Dışişleri Bakanlığının 30 Ocak 2007 tarihinde yaptığı açıklamayı, BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyine bir mektupla şikayet etti.

Mavroyiannis, Türkiye’nin açıklamasını "kışkırtıcı" olarak niteleyerek, bunun Rum yönetimine yönelik, "tehdit ve gözdağı" olduğunu savundu.

Mektubunda, Rum yönetiminin ilgili kararlarının, "1982 BM Deniz Hukuku Konvansiyonu’ndan kaynaklanan egemenlik haklarıyla tam bir uyum içinde olduğunu" öne süren Mavroyiannis, "Türk ve Kıbrıs Türk basınının kışkırtıcı ve gerginlik yaratıcı haberlerinin yanı sıra Kıbrıs Türk toplumu lideri Mehmet Ali Talat’ın aynı nitelikteki kışkırtıcı açıklamalarının, ’Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik, toprak bütünlüğü ve egemen haklarının açık ve pervasız bir ihlali olduğu" iddiasında bulundu.

"Türkiye’nin açıklamasının, bölgenin barış ve istikrarına yönelik tehditler de içerdiğini" öne süren Mavroyiannis, "Türkiye’nin, ’Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesinde ve karasularında petrol ve doğal gaz araştırması ve çıkarılmasında hak ve çıkarı olduğunu iddia etmesinin uluslararası hukukta, BM’nin ilgili belgesinde ve 1982 BM Deniz Hukuk Konvansiyonu’nun ilgili bölümünde temeli olmadığını iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious