Rumlar AB savunma sisteminde 'etkin rol üstlenme'ye çabaliyor

  • Giriş : 17.11.2005 / 00:00:00

LEFKOSA - Türkiye'nin engellemesi nedeniyle NATO baglantili girisimlerde yer alamayan Rumlar, Avrupa Birligi (AB) savunmasinda 'etkin rol üstlenme'ye çabaliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yunanistan, Romanya, Bulgaristan ile Güney Kibris'in yer aldigi muharebe grubu 2007'de islevsel hale gelecek. Yunanistan'in Romanya ve Bulgaristan'la muharebe grubu kurma yönünde girisimini ögrenen Türkiye, bu gruba katilip 'Balkan Muharebe Grubu' haline dönüstürülmesini önermisti. Buna yanasmayan Atina, Rumlari tercih etti. Türkiye, Italya ve Romanya'dan olusan muharebe grubu ise 2010'da islevsel hale gelecek. Ancak Türkiye, operasyonlara iliskin karar mekanizmasinda yer alamayip sadece koordinasyon toplantilarina katilacak.

Bu arada Türkiye'nin, Rumlarla ilk kez gayriresmi NATO-Avrupa Birligi Disisleri Bakanlari Toplantisi'nda bir araya gelmeyi kabul ettigi idda edildi. Disisleri Bakani Basbakan Yardimcisi Abdullah Gül'ün katilacagi 7 Aralik'taki NATO-Avrupa Birligi Gayriresmi Toplantisi'nin akabinde verilecek yemekte AB Disisleri Bakanlari da yer alacak.

Geçen baharda gelen toplanti önerisine Türkiye, tamamen gayriresmi olmasi, hiçbir gündemi olmamasi kosuluyla olumlu yanit verdigi ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious