Rumlar Annan'a destek vermiyor

  • Giriş : 26.06.2006 / 00:00:00

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yapılan bir ankette Rumların çoğunluğunun Annan Planını uygunsuz bulduğu ve başka bir çözüm planı istediği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rum "Symmetron Market Research" şirketi tarafından 20-22 Haziran tarihleri arasında yapılan ankette tüm Güney Kıbrıs ölçek alındı. 18 yaş ve üstü 600 kadın ve erkeğin katıldığı ankette katılımcılara Kıbrıs sorunu, Atina-"Lefkoşa" ilişkileri ve Türkiye'nin AB müzakere süreciyle ilgili sorular yöneltildi.

"Kıbrıs sorunuyla ilgili gerçekleştirilecek yeni müzakereler neye dayanarak desteklenecek" sorusunun sorulması üzerine ankete katılanların yüzde 59.6'sı esaslı yeni bir planı, yüzde 27.2'si esaslı değişiklikler yapılmasından sonra Annan Planı'nı, yüzde 7.7'si ölçülü değişikliklerle Annan Planı'nı ve yüzde 1.7'i de olduğu şekliyle Annan Planı'nı destekleyeceğini ifade ederken, yüzde 3.7'lik kısmı "bilmiyorum", "cevap vermiyorum" şıkkını tercih etti.

Ankete katılanlara Yunanistan'ın Türkiye'nin Avrupa sürecine yönelik tavrıyla ilgili de soru yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 74'ü, Türkiye'nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs'a yönelik "üstlendiği yükümlülükleri" tam olarak yerine getirmesinin ardından desteklenmesi, yüzde 23'ü ise Yunanistan'ın Türkiye'nin AB sürecini hiçbir şekilde desteklememesi gerektiğini belirtirken, sadece yüzde 2'si Yunanistan'ın her şekilde Türkiye'nin AB sürecini desteklemesini savundu.

Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Güney Kıbrıs-Yunanistan işbirliğinin temeline de değinilen ankette, katılımcıların yüzde 49'u, kararlarda ilk olarak Güney Kıbrıs'ın söz sahibi olduğuna, yüzde 47.3'ü Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın eşdeğer oranda karar verdiklerine, yüzde 3.3'ü ise Yunanistan'ın kararlarda ilk söz sahibi olduğuna inandığını dile getirdi.

Rum Kesimi Lideri Tasos Papadopulos'un, Yunan siyasetçilerle gerçekleştirdiği işbirliğine de değinilen anket sonuçlarına dayandırılan habere göre katılımcıların yüzde 8.1'i Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis-Papadopulos, yüzde 9'u Papadopulos-Kostas Simitis, yüzde 6.8'i Papadopulos-Dora Bakoyanni ve yüzde 6'sı da Papadopulos-Papandreu ilişkilerinin çok iyi olduğu görüşünü dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious