Rumlar arasında 'Lokmacı' gerginliği

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

Ledra Caddesinin KKTC ile Kıbrıs Rum kesimi arasında geçişlere açılmasını isteyen Rumlarla buna karşı olan bir grup Rum arasında bugün gerginlik çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rum radyosunun haberine göre, ''Ledra Caddesinin Açılması Komitesi'' adlı Rum grup, Rum Milli Muhafız Ordusunun (RMMO) Lokmacı karşısındaki mevzi ve duvarını yıktığı noktada, ''Duvar yıkıldı, Ledra'nın açılması için şarkı söylüyoruz'' sloganıyla bugün bir eylem düzenledi. Bu sırada, bir grup Rum genci, slogan atarak kapının açılmasına karşı olduklarını belirtti ve bunun üzerine iki grup arasında gerginlik oldu.
Kapı açılamasına karşı olan Rum gençler, ''Kıbrıs Elendir'', 'İşgal olduğu sürece Türk-Rum dostluğu olamaz'', ''Bu mevzide Milli Muhafızlar Öldü'', ''Hain politikaları yalancı'', ''Bu geçit sonuncudur, Kıbrıs'ın bir sonraki mesajı Elen ve Bizans bayrakları olacak'' şeklinde sloganlar attı.
Rum polisi, olaya müdahale ederek iki Rum grubu birbirinden uzak tuttu.

HRİSTOFYAS'IN AÇIKLAMASI
Bu arada, Rum Meclis Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas, karşıt görüşlü iki Rum grubu arasındaki gerginlikle ilgili olarak, ''Ledra Caddesinin açılması eylemi Türkiye'nin aleyhine değil de hükümete yönelikse buna katılmıyorum. Ledra'nın açılması lehinde eylem yapanların 'işgal' kuvvetlerine, Türkiye'ye ve Kıbrıs Türk liderliğine yönelmeleri gerekirdi'' dedi.
Rum milliyetçi unsurlara da değinen Hristofyas, bu hareketleri kınadığını belirterek, ''bu unsurların, yıkıcı unsurlar olduğunu ve halk tarafından yalnız bırakılmaları gerektiğini'' söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious