Rumlar da Lüksemburg'daki karardan memnunmuş!

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Güney Kıbrıs Rum basını, AB Genel İşler ve Dışilişkiler Konseyi'nin dün Lüksemburg'daki toplantısında, Türkiye'nin "Bilim ve Araştırma" başlığının açılıp kapanması konusunda sağlanan uzlaşmadan Rum Yönetimi'nin memnun olduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Politis gazetesine göre, Hükümet Sözcüsü Yorgo Lillikas, "Kıbrıs, Türkiye'nin AB ile müzakerelerine ciddi koşulların dahil edilmesi için koyduğu hedefleri başardı. Ayrıca ekim ayına kadar yükümlülüklerini yerine getirmesi konusunda Ankara'ya net mesajlar gönderdi" dedi.

Lillikas açıklamasında, "başarılarını" 4 maddede toplayarak şu görüşleri savundu: "1. AB ile müzakerelerinin imzaladığı anlaşmalardan kaynaklanan ve Kıbrıs Cumhuriyeti dahil AB'ye karşı yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmesine bağlı olacağı konusunda 25 üye açık şekilde Türkiye'ye uyarıda bulundu. 2. AB, Türkiye'nin sadece yükümlülüklerini yerine getirmeyi değil Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanıma ve onunla ilişkilerini normalleştirmeyi de içeren 21 Eylül karşı deklarasyonundaki tüm hususları yeniden teyit etti.. 3. Kıbrıs hükümetinin izlediği politika ve istikrarlı şekilde ilklere dayanan görüşlerde direnmesi meyvesini verdi. 4. Ekim ayında Türkiye değerlendirmeye tabi tutulduğunda AB daha katı davranma konusunda taahhüt altına girdi. Değerlendirmenin sonucu ise, Türkiye'nin aralarında Kıbrıs Cumhuriyeti dahil diğer AB ülkelerine karşı yükümlülüklerini yerine getirme oranına bağlı olacak."

Lillikas, Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos'un Lüksemburg'ta uzlaşma sağlanması için sürdürülen yoğun müzakereler sırasında Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu ve Daimi Temsilci Niko Emiliu ile sürekli temas halinde bulunduğu ve gerçekleştirdikleri çalışmadan memnuniyetini belirttiği de vurgulandı. Rum Sözcü, hükümetin diğer üyeler gibi Türkiye'nin AB'ye uyum çalışmalarını yakından izleyeceğini ve "Kıbrıs Cumhuriyeti'ne" karşı yükümlülüklerini yerine getirmesine ağırlık vereceğinin de altını çizdi.

Haberi manşetten "Geri Adım Attık, Ancak 'Kazançlı' Çıktık..." başlığıyla yansıtan gazete, şu yorumda bulunuyor: "Prensip olarak Türkiye'nin AB ile müzakere başlığının otomatik olarak açılıp kapanamayacağı gerekçesiyle veto tehdidimiz yeniden kınında kaldı. Bilim ve Araştırma başlığı 'geçici' olarak kapandı. Ancak yeniden müzakere edilmesi için 25'lerin oybirliği gerekir. Dolayısıyla Türkiye istediğini aldı. Tabii Kıbrıs da eli boş dönmedi. Çünkü 25'ler 21 Eylül açıklamasını gündeme getirdi ve Türkiye'ye en yakın zamanda Kıbrıs'ı tanıma ve tüm ülkelerle ilişkilerini normalleştirmesi yükümlülüğü hatırlatıldı.Ayrıca Türkiye'ye, yükümlülüklerini yerine getirmemesinin üyelik müzakerelerinin bütünlüklü ilerlemesini etkileyeceği uyarısı da vurgulandı. Lefkoşa tüm hedeflerinin başarıldığını savunarak memnuniyetini belirtti. Bu arada Ankara da kendi hedeflerinin başarılması nedeniyle memnuniyet belirtti.".

-YAKOVU: "KAHRAMAN OLABİLİRDİM"-

Gazeteye göre Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu anlaşmanın sağlanmasından sonra Lüksemburg'ta düzenlediği basın toplantısında, "İstesek veto koyar ve bir kahraman gibi adaya dönebilirdik. Çünkü Kıbrıs kamuoyu Türkiye'yle ilgili konularda dinamik şekilde davranılmasını talep ediyor" ifadelerini kullandı. Ancak bu yolu seçmek yerine sorumluluk duygusuyla görüşler sunduğunu ve Dönem Başkanı Avusturya Dışişleri Bakanı Plassnik'le tartıştığını anlatan Yakovu, arka arkaya yapılan iyileştirmelerden sonra ortak metinde uzlaşma sağlandığını belirtti.

Simerini gazetesi de haberi, "Ekim Perspektifli Uzlaşma.. " başlığıyla manşetten verdi.

"Türkiye'nin ilk müzakere başlığını açmayı başardığı, ancak Rum tarafının da Ankara'nın Brüksel'de ekim ayında yapılacak toplantının şekillenmesini sağladığı" yorumunda bulunan gazete, dünkü sert pazarlıklarda Rum Yönetimi'nin "uzlaşma hedefiyle kazanç elde ettiğini" yazdı.

Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün sonuçta Ortaklık Konseyi toplantısı için dün akşam Lüksemburg'a gittiği, Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Olli Rehn'in ise bilinen sert tutumuyla AB'nin ekim zirvesinde çok daha katı olacağı yönünde Türkiye'ye uyarıda bulunduğu da vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious