Rumlar: Değişiklik önerisi yetersiz

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin AB’de Türkiye konusunda “ortak bir pozisyon” sağlanabilmesi için Finlandiya’nın taslak sonuç bildirgesi için önerdiği değişiklikleri “olumlu” nitelendirmekle birlikte yeterli bulmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yorgos Lillikas, yarın Brüksel’de başlayacak AB Dışişleri Bakanları düzeyindeki Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi toplantısına katılmak üzere Brüksel’e hareketinden önce yaptığı açıklamada Finlandiya’nın Cuma günkü COREPER toplantısından sonra taslak sonuç bildirgesinde önerdiği değişiklikleri “olumlu” olmakla birlikte “yeterli” olmadığını savundu.

Finlandiya’nın Genel İşler Konseyi’nde görüşülecek olan taslağın Türkiye kısmında yeni bir “randevu”ya yer vermesini “olumlu” karşıladıklarını belirten Lillikas, ancak bu randevu için bir “zaman çerçevesi”nin belirlenmemesinin “tatmin edici olmadığı”nı söyledi.

Lillikas “Sonuç bildirgesinde Türkiye için bir zaman çerçevesine yer verilmesi bizim için çok önemli. Yeni bir randevu ile ilgili değişikliği olumlu karşılıyorum, bir iyileşmedir ancak tatmin edici değildir” şeklinde konuştu.

AB’deki Türkiye ile ilgili ilk “siyasi görüşme”nin yarın Brüksel’de başlayacağına dikkat çeken Lillikas, “Amaç Türkiye’yi cezalandırmak değil, Ankara’nın AB ve 25 üye devletine karşı yükümlülüklerini isteyerek yerine getirdiğini görmektir” ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious