Rumlar germeye devam ediyor

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Rumlar gerilim politikasını sürdürüyor: Geri adım yok.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Hükümet Sözcüsü Htristodulos Paşardis; Mısır ve Lübnan'ın Akdeniz'de petrol aramayla ilgili kendileriyle imzaladıkları anlaşmadan geri adım atmayacağını öne sürdü.

GKRY, Doğu Akdeniz'de petrol ve doğal gaz yataklarının araştırılması konusunda imzaladıkları anlaşmanın yürürlüğe girmeyeceği yönündeki haberlere tepki gösterdi. Hükümet Sözcüsü Htristodulos Paşardis; Mısır ve Lübnan'ın imzaladıkları anlaşmadan dönmeyeceğini ifade etti. GKRY Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Paşardis'in "Türkiye'nin tehditlerinden sonra Lübnan ve Mısır'ın imzaladıkları anlaşmayı uygulamaya koyup koymayacağı" yönündeki bir soruya cevap verdiği bildirildi.

Paşardis, bağımsız ve egemen bir devlet olarak uluslararası hukukun kendilerine vereceği hakları kullanacaklarını ifade ederek, adada ve adanın karasularında petrol ve doğalgaz arama ve çıkarmayı da bu hakların arasında saydı.

Türkiye, GKRY'nin Doğu Akdeniz petrolleriyle ilgili imzaladığı anlaşmaları tanımadığını bildirmişti.

Bu arada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Meclis Başkanı Dimitris Hristofyas, resmî bir ziyaret için bugün Çin'e gidiyor. Hristofyas, Ulusal Halk Kongresi Başkanı Wu Bangguo'nun daveti üzerine 6-12 Şubat tarihleri arasında Çin'de temaslarda bulunacak.

Rum Yönetimi lideri Tassos Papadopulos, Aralık ayında 102 kişilik heyetle Çin'e çıkarma yaparak, bazı anlaşmalar imzalamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious