Rumlar İngiltere'ye kızgın

  • Giriş : 29.10.2007 / 22:28:00

Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'den İngiltere'ye veto

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Kasım ayı başında yapması programlanan İngiltere ziyaretini, İngiltere'nin Türkiye ile Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalaması nedeniyle iptal etti.

Rum radyosunun haberine göre, Rum yönetimi Sözcüsü Vasilis Palmas, "mevcut havanın ziyaretin yapılması için uygun olmadığını" söyleyerek, Markulli'nin 3 Kasım'da yapılması programlanan ziyaretinin iptal edildiğini açıkladı.

Palmas, "konuyu ele alan hükümetin, uygulandıkça açıklanacak olan çeşitli düzeylerde kararlar aldığını da" söyledi.

"Annan Planının reddedilmesinden sonra Rum tarafına yönelik olumsuz bir hava şekillendiğini" belirten Palmas, "bazı ülkelerin referandumdaki tavırlarından dolayı Kıbrıslı Türklerden yana tavır sergilediğini" savundu.

Palmas, ayrıca bazı ülkelerin, KKTC'nin yükseltilmesi eğiliminde bulunduğunu söyledi.

Palmas, bir soru üzerine KKTC'nin "yükseltilmesinin", Kıbrıs sorununun çözüm çabaları için "mezar taşı" olduğunu iddia etti ve ismini vermediği bazı ülkelerin Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olmadığını öne sürdü.

Bakan Markulli ise Rum televizyonuna (RIK) yaptığı açıklamada, "Londra ile Güney Kıbrıs arasındaki ilişkilerin ileriye götürülmeye çalışıldığı bir dönemde İngiltere tarafından yapılan bu hareketi kabul edilemez olduğunu" ileri sürdü.

Markulli ayrıca 10-11 Kasım tarihlerinde Şam'a gideceğini belirterek, KKTC'nin Gazimağusa ile Suriye'nin Lazkiye limanları arasında başlayan gemi seferlerden dolayı, "ortaya çıkan sorunların çözümlenmesi" temennisinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious