Rumlar Kıbrıs'ı geriyor

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Rum Kesimi'nin KKTC'de Rum gayrimenkullerini kullananlar hakkında 7 yıl hapis cezası öngören bir yasa çıkarması adanın kuzeyinde endişeye yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


KKTC gazeteleri, "Rum'dan büyük tehdit" ve "Yandık" gibi ifadelerle özellikle güneyde çalışan KKTC'liler için gidişatın kötü olduğunu belirtti.

Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Sofoklis Sofokleus, "işgal bölgelerinde (KKTC) ikamet edip Rum mallarından istifade eden Kıbrıslı Türklerin tutuklanacağını" söyledi. Rum mallarını sahibinin onayı olmadan kullananlara 7 yıl hapis öngörüldüğünü kaydeden Bakan, "Rum malını gasp edenler için öngörülen 7 yıllık hapis cezası, Kıbrıs (Rum) hükümetinin konuya ne kadar ciddi baktığını ortaya koyan bir mesajdır" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise yasaya, "Rum yönetimi, yasayla iki toplum arasındaki gerginliği artırmayı hedefliyor" sözleriyle tepki gösterdi.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Tufan Erhürman, yasanın Kıbrıs Türk halkı arasında büyük tedirginliğe yol açacağını söyledi. Erhürman, Rumların, Kıbrıslı Türklerin AB'de tutuklanması gibi bir durum yaratmasının söz konusu olmayacağını ancak kendi ceza hukukunu kullanarak çalışmak, ticaret veya ziyaret için Güney Kıbrıs'a geçenleri tutuklayabileceğini belirtti. "Bu girişim maalesef iki toplum arasında geliştirilmeye çalışılan iyi ilişkilerde de tamiri gittikçe zorlaşan yaralar açacaktır" diyen Erhürman, "Rum kesiminde yaklaşık 10 bin Kıbrıslı Türk çalışıyor. Türklerin yarısı Rum malı üzerinde oturuyor. Bu da Kıbrıslı Türkler arasında endişeye yol açıyor. Eğer Rumlar yasayı uygularsa Güney'e geçen binlerce Türkü tutuklamak zorunda. Bunu bilen halk Rum kesimine geçme konusunda bir tedirginlik yaşayacaktır. Böylece geçişler durma noktasına gelecektir" şeklinde konuştu. Erhürman, Rum yönetiminin hedefinin KKTC ekonomisine darbe indirmek olduğunu kaydetti.

Talat: Kapılar kapanıyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, yasanın uygulanmaya konmasının, fiilen kapıların kapanması demek olduğunu ifade etti. Rumların bu tavırlarını devam ettirmeleri halinde ayrılığın pekişeceğini kaydeden Talat, bu durumda da Kıbrıs sorununun çözümünün imkânsız hale geleceğini belirtti. Talat, BM ve AB nezdinde gereken girişimleri yapacaklarını açıkladı. KKTC gazeteleri, Rum mallarıyla ilgili yasa konusunda şu yorumlarda bulundu:

KIBRISLI: 'Rum malına dokunanlar yandı' manşetiyle verdiği haberinde, "Rumlar kapıları kapatarak bizi kuzeye hapsetmenin bahanesini en sonunda buldular" dedi.

KIBRIS: 'Rumlardan büyük tehdit' manşetini attı, "yasanın Kıbrıs sorununu daha da içinden çıkılmaz bir hale getireceğini" vurguladı.

Türklere dayak

Lefkoşa'nın Rum kesiminde bulunan İngiliz okulunu basan maskeli Rumlar, Türk öğrencilere saldırdı. Rum radyosu saldırı sonucu bir Türk öğrencinin yüzünden hafif şekilde yaralandığını duyurdu. Radyo, okul müdürünün Türk ve Rumları birbirlerini tahrik edebilecek semboller taşımamaya çağıran genelgesinin saldırıyı kışkırttığını ileri sürdü.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious