Rumlar KKTC'deki mallarını satabilecek

Rumlar KKTC'deki mallarını satabilecek.11442
  • Giriş : 03.03.2008 / 21:57:00

KKTC Cumhuriyet Meclisi, Rumlara, KKTC'deki eski mallarını belli şartlarda satma imkanı veren yasa tasarısını oy çokluğuyla onaylandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KKTC, Rumlara, KKTC'deki eski malları için takas, tazminat ve iade amacıyla Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurma hakkı vermesinin ardından, yeni bir yasayla mal satma imkanı da sağlıyor.

İlgili malın koçanlı olmaması ve 3 yıldan fazla tasarruf edilmesi şartıyla tasarruf edene eski Rum sahibi tarafından satılabilmesini düzenleyen yasa, Meclis'in bugünkü birleşiminde oy çokluğuyla kabul edildi.

"Anayasa'nın 159'uncu maddesinin (1)'inci fıkrasının (B) Bendi Kapsamına Giren, KKTC Hukukuna Göre Mülkiyet Hakkı Herhangi Bir Gerçek veya Devlet Dışındaki Tüzel Kişiye Ait Olmayan ve Tasarruf Hakkı Halen Bir Gerçek veya Tüzel Kişiye ya da KKTC Devletine Ait Bulunan Taşınmaz Mallar Üzerindeki Hakların Devri ve Kaydedilmesi" adını taşıyan yasa, Meclis'in bugünkü birleşiminde ele alındı.

Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekilleri, Meclis'te konuyla ilgili yaptıkları konuşmalarda, yasadan duydukları rahatsızlıklarını dile getirdi.

KKTC Başbakan Ferdi Sabit Soyer ile İçişleri Bakanı Özkan Murat ise yasanın, mülkiyet rejiminin uluslararası hukuka uygunluğu açısından ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Soyer: "Mülkiyet kronikleşen bir sorun"

Başbakan Ferdi Sabit Soyer de, yasaya emek verenlere teşekkür etti ve Kıbrıs Türk tarafının haklılığına dikkati çekti.

Soyer, mülkiyet tartışmalarının toplumsal çatışmaların başladığı dönemden beri var olduğunu kaydederek, çözümün ana unsurunun da siyasal çözüm olduğunu belirtti.

Çözüm uzadıkça mülkiyet sorununun da diğer sorunlar gibi kronikleşip çözümü zorlaşacak sorunlar olacağını ifade eden Soyer, bu yüzden Kıbrıs sorununun çözümüne ağırlık verilmesi gerektiğini anlattı.

İçişleri Bakanı Özkan Murat da, yasayla amaçlananın, yatırımcıların kirasında veya kullanımındaki malların karşılığının devletin kontrolünde satılarak devralınması olduğunu belirtti.

Murat, "Hem Türk koçanı yapıyoruz, hem de uluslararası hukuka giriyoruz. Buna gerçekten ihtiyacımız var. Yıllarca AİHM'de hem bizi hem Türkiye'yi çok uğraştırdılar" dedi.

Yabancıların mal alımının izne tabi olduğunu hatırlatan Murat, bu yasanın Kıbrıs sorununun çözümü konusunda da pozitif bir adım olduğunu ve AİHM'de karşılaşılan sorunlara cevap için gerek görüldüğünü söyledi.

Meclis Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu ise sadece devlete ait ve bir tasarrufçunun 3 yıl kullandığı arazilerin satışını düzenleyen yasadan yararlanacak Rumların, Kıbrıs Türk otoritesini tanıması gerekeceğine işaret etti.

Kıbrıs sorununun çözümünü beklemeden bir takım adımlar atmak, bazı argümanları tartışmak zorunda olduklarını belirten Fellahoğlu, aksi takdirde bunların ileride daha büyük sorunlar olarak karşılarına çıkabileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious