Rumlar kritik seçim için sandık başında

Rumlar kritik seçim için sandık başında.10093
  • Giriş : 17.02.2008 / 10:58:00

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, yeni Cumhurbaşkanlarını belirlemek için bugün sandık başına gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rumlar, sabah saat 07.00'den itibaren oylarını kullanmaya başladı. Saat 17'de sona erecek olan oy verme işleminin birkaç saat ardından da sonuçların açıklanması bekleniyor.

Seçimlerde 9 aday yarışırken, herhangi bir ismin yüzde 50 oranında oy alamaması halinde ikinci tur seçimlerine gidilecek. 24 Şubat'ta yapılması öngörülen muhtemel ikinci tur seçimlerinde, ilk turda en fazla oyu alan iki isim yarışacak.

Toplam 515 bin civarında seçmenin oy kullandığı seçimlerde en favori isim konumunda Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos bulunuyor. Onu zorlayabilecek en muhtemel isimler ise Meclis Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dmitris Hristofyas ile eski Dışişleri Bakanı ve AP milletvekili Yannakis Kasulides. Ana muhalefetteki Demokratik Seferberlik Partisi de Kasulides'i destekliyor. seçim öncesi anketlerde Papadopulos ile Hristofyas, birbirlerine yakın oranda oy almışlardı.

Adaylar arasında oyunu ilk kullananlardan biri ise Tasos Papadopulos oldu. Oyunu Deftera İlkokulu'nda eşi, çocukları ve torunlarıyla birlikte kullanan Rum Yönetimi lideri Papadopulos, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada "halkın yardımıyla Kıbrıs'ın layık olduğu çözüme ulaşacağını" umduğunu dile getirdi. Kıbrıs'ın "bugün hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu" ifade eden Papadopulos, "gelecek ellerinizde" diyerek halkı sandık başına gitmeye çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious