Rumlar Olgaç için Başsavcı görevlendirdi

Rumlar Olgaç için Başsavcı görevlendirdi.8289
  • Giriş : 26.01.2009 / 23:33:00

Rumlar Attila Olgaç'ın sözlerinin hukuki boyutlarını araştırmak için bir başsavcı görevlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rumlar, "10 Kıbrıslı Rum'u öldürdüm" açıklamasıyla gündeme oturan aktör Attila Olgaç'ın sözlerinin hukuki boyutlarını araştırmak için bir başsavcı görevlendirdi.

Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye'de yaptığı "10 Kıbrıslı Rum'u öldürdüm" açıklamasıyla gündeme oturan, daha sonra "gerçek değil, senaryo çalışmasıydı" şeklindeki açıklamalarına rağmen gündemden düşmeyen aktör Attila Olgaç'ın sözlerinin hukuki boyutlarını araştırmak için bir başsavcı görevlendirdi.

Rum radyosunun haberine göre, Rum Başkanlık Sarayı'nda Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu, Başsavcı Petros Kliridis ve bazı yetkililerin katıldıkları bir toplantı gerçekleştirildi ve toplantıda konuyu incelemek üzere bir başsavcıya görev verildi.

Öte yandan, AKEL Partisi Genel Sekreteri Antros Kiprianu, konu hakkında yaptığı açıklamada, itirafların geri çekilmesinin mümkün olmadığını; değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Kiprianu, "Türk ordusu, 1974'te Kıbrıs halkı aleyhine olan barbarlığının tüm büyüklüğünü ortaya koydu" dedi. Olayla ilgili sorumlunun, 1974'te yaptığı suçlarla Türkiye olduğunu iddia eden Kiprianu, herkesin dikkatini bir tek kişi üzerine çevirmemesi gerektiğini savundu.

Siyasi partilerden KS EDEK'in Başkanı Yannakis Omiru, Türkiye Silahlı Kuvvetleri liderliğinin, uluslararası ceza mahkemesi önüne çıkarılması için siyasi ve hukuki önlemin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Omiru, başsavcının, bu konuda hızla karar alması gerektiğini söyledi.

Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Genel Sekreteri Yorgos Perdikis ise, Türk tiyatro sanatçısının "korkunç" açıklamalarına ilişkin siyasi liderliğin konuyu ele aldığı yöntem konusunda önemli bir yanlış yapıldığını düşündüklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*