Rumlar petrol aramaktan vazgeçmiyor

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Kıbrıs Rum yönetimi, Türkiye ile çıkan krize rağmen KKTC karasularının da içinde olduğu alanda petrol arama çabalarından vazgeçmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rum yönetimi, uluslararası şirketlere petrol arama izni veren ihaleyi 15 Şubat'ta düzenleyecek.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, önümüzdeki günlerde Ticaret Bakanlığı'nın Petrolden Sorumlu Müsteşarı Solana Kasini'yi ABD'ye, Meclis Başkanı Dimitris Hristofyas'ı da Çin'e gönderecek.

Rum medyası, ihaleye, ilk etapta Fransa, Rusya, Çin, ABD, Hindistan, Brezilya ve İngiltere gibi ülkelerden büyük şirketlerin başvuruda bulunmasının beklendiğini yazdı.

Simerini gazetesine demeç veren İsrail Büyükelçisi Avi Handad ise, Papadopulos hükümetinin, Doğu Akdeniz'de münhasır ekonomik bölge anlaşması imzalamak için kendilerine başvurduğunu, ancak ülkesinin böyle bir işbirliğine olumlu yaklaşmadığını belirtti.

Rum Meclisi, geçen ay, KKTC karasularının da içinde bulunduğu ada çevresini 13 parsele ayıran ve petrol arama çıkarma ihalesine çıkılmasını öngören yasayı geçirmişti.

Kıbrıs Rum yönetimi, ihalenin sonuçlarını temmuz ayında açıklayacak.

Ada çevresinde petrol rezervi bulundu
Norveç petrol arama şirketleri, ada çevresinde ilk etapta 400 milyar dolar değerinde 8 milyar varillik petrol rezervi tespit etmişti.

2005'te, Mısır'la denizde ekonomik sınırı belirleyen anlaşma imzalayan Rum yönetimi, benzer bir anlaşmayı Lübnan ile de imzalamıştı. Rum yönetimi son olarak, Suriye ile temas kurdu.

Türkiye daha önce Suriye ve Mısır'ı da bu konuda dikkatli adım atmaları konusunda uyarmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious