Rumlar rahatsız oldu

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Kıbrıs’ta iki tarafın görüşlerini dinlemek üze adayı ziyaret edecek olan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mathew Bryza,Türk tarafını ziyaret edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Ferdi Sabit Soyer ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş’la görüşeceğini açıkladı. Rumların bu görüşmelerden dolayı huzursuz olduğunu görüldü.

ABD Lefkoşa Büyükelçiliği’nden alınan bilgiye göre, Bryza, Güney Kıbrıs’ta ise sadece Rum Meclis Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas ve ana muhalefet DİSİ Genel Başkanı Nikos Anastasiades’le biraraya gelecek. Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos, Bryza’yla görüşmeyeceğini önceki akşam Atina dönüşü havaalanında açıklamıştı.

Bryza’nın KKTC ve Güney Kıbrıs’ta yapacağı görüşmelerin tarih ve saatleri henüz netleşmezken, adadan ayrılmadan önce 18 Temmuz Salı günü saat 16.30’da Fulbright Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyeceği ve bu yüzden siyasilerle yapacağı görüşmelerde basına açıklamada bulunmayacağı belirtildi.

Önceki hafta adadaki iki lideri bir araya getiren BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari’nin ardından gerçekleşecek olan Bryza’nın ziyareti KKTC’li siyasileri oldukça memnun edeceği ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious