Rumlar Rusya'nın desteğini aldı

Rumlar Rusya'nın desteğini aldı  .2648
  • Giriş : 09.12.2007 / 14:17:00

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rum Kesimi ziyareti öncesi '8 Temmuz Anlaşması'na destek verdi. Lavrov, ziyaret sırasında iki ülkenin 'Kosovo, Irak ve Ortadoğu' ile ilgili tutumlarını koordine edeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, '8 Temmuz Anlaşması' için Rusya Federasyon'dan da destek aldı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Rum Kesimi ziyareti öncesi Moskova'nın anlaşmayı desteklediğini söyledi.

Sergei Lavrov, 9-10 Aralık'taki resmi ziyaret öncesi Rum Haber Ajansı ile yaptığı söyleşide Moskova'nın Kıbrıs sorununun BM çerçevesinde çözümlenmesini desteklediğini söyledi.

Görüşmelerde Kıbrıs sorununun ağırlıklı bir konuyu oluşturacağını ifade eden Lavrov, Rumların son dönemde uluslararası forumlarda ve ikili temaslarda ısrarla destek aradıkları '8 Temmuz Anlaşması'nın uygulanmasından yana tavır koydu.

Bu arada, Lavrov'un, Rusya'nın Sırbistan'ın yanında yer aldığı Kosova sorununda 'kritik' bir aşamasına gelindiği günlere denk düşen ziyaret sırasında iki ülkenin 'Kosova, Irak ve Ortadoğu' sorunlarındaki tutumlarının koordinasyonunun görüşüleceğini söylemesi dikkat çekti.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin Rusya'nın Gürcistan'da 'ikinci bir Kıbrıs' yaratmak istediği iddiasını reddeden Lavrov, Kıbrıs'ı Kosova ile karşılaştırması istenmesi üzerine Kosova'daki tek taraflı kararın 'de fakto' bağımsızlık haline geleceğini ve diğer benzer vakaları etkileyeceğini öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious