Rumlar Türk araçlarına saldırdılar

Rumlar Türk araçlarına saldırdılar.15984
  • Giriş : 14.11.2008 / 22:03:00

Rum örgütleri, sınır boylarında Türklere yönelik eylemler yaptı ve Türk araçlarına saldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Edinilen bilgiye göre, fanatik Rum grupları bugün Metehan, Ledra Palace ve Lokmacı kapılarının Güney kesimlerinde toplanarak Türkler aleyhine gösteri yaptı ve taşkınlıklar sergiledi. Yiğitler Burcu'na da taş ve portakal atan Rumlar, bölgede huzursuzluğa neden oldu.

Güney Kıbrıs'a geçen bir Türk aracı da, kırmızı ışıkta beklerken Rumların saldırısına uğradı. Fanatik Rumların aracı tekmelemesi üzerine tedirgin olan araçtaki vatandaşlar, geri dönerek ilgili mercilere ve basına şikayetlerini iletti.

KKTC Başbakan Ferdi Sabit Soyer de, kilise tarafından desteklenen fanatik Rumların eylemlerine dikkati çekti ve Rum yönetimine, "fanatik gençleri kontrol altına alması" çağrısı yaptı.

Başbakan Soyer, bir kabulü sırasında yaptığı açıklamada, kilisenin desteğiyle bir grup Rum fanatiğin, Metehan Sınır Kapısı'nda KKTC'nin kuruluş yıl dönümünü nedeniyle eylem yaptığını ve Güney Kıbrıs'a geçenlere yönelik taciz edici davranışlarda bulunduğunu belirtti.

Soyer, Kıbrıs Rum yönetiminin, kilisenin desteğiyle KKTC vatandaşlarına yönelik tahrik eylemi sürdüren fanatikleri kontrol altına almak, denetimini sağlamak zorunda olduğunu kaydetti.

Tacize maruz kalan Kıbrıslı Türklere ise soğukkanlı olma uyarısında bulunan Soyer, "Çünkü haklıyız, güçlüyüz. Haksız oldukları için tacize varan hareketler içindedirler" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*